11 listopada 2016

image_pdfimage_print

W dniu 11 listopada 2016 r. w Gminie Przytoczna odbyły się obchody Narodowego Święta Niepodległości w których uczestniczyli przedstawiciele samorządu, uczniowie i nauczyciele gminnych szkół oraz mieszkańcy Gminy Przytoczna.  Uroczystość uświetnili  żołnierze  17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej oraz poczty sztandarowe. O godzinie 12.00 w kościele  została odprawiona Msza Św. w intencji Ojczyzny, po mszy odbył się przemarsz pod pomnik prowadzony prze wóz bojowy ROSOMAK gdzie złożone zostały ziemie z pól bitewnych: Bitwy nad Bzurą oraz Bitwy pod Kockiem. Następnie kolejne delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze, oddając cześć wszystkim walczącym o Niepodległą Polskę. W trakcie uroczystości na cześć poległym oddane zostały salwy honorowe a swoje przemówienie wygłosił Wójt Gminy Przytoczna – Bartłomiej Kucharyk:

Szanowni Państwo

11 listopada jest dniem wyjątkowym dla każdego Polaka. To właśnie dziś spotykamy się, by uczcić 98. rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości. 11 listopada to święto naszej ojczyzny, uczczenie niezłomnej walki o wolność, którą odzyskaliśmy w roku 1918. Ten szczególny dzień to symbol wiary i zwycięstwa, które każdy z nas nosi w swoim sercu.

Tak się składa, że Święto Niepodległości obchodzimy w listopadzie, miesiącu niezwykłym, bo pełnym zadumy, refleksji nad przemijaniem, ale i miesiącu pełnym nadziei. Dokładnie w tym dniu, 11 listopada 1918 roku, nasz naród powstał z kolan po 123 latach rozbiorów. Odzyskaliśmy niepodległość!!! Odzyskaliśmy WOLNOŚĆ,  a sercach Polaków na nowo rozpaliła się nadzieja.  Są osoby, które wciąż pamiętają te chwile. Dzięki silnej woli, chęciom walki o lepsze jutro, stało się to, co na pozór wydawało się niemożliwe…

Dlatego każdego dnia starajmy się pamiętać o tych wszystkich, którzy zginęli za nasz kraj, o bohaterach walk niepodległościowych narażających swoje życie w imię polskości, narażających życie przeciw tym, którzy chcieli zabić ducha naszego narodu. To ich odwaga sprawiła, że dziś możemy być tu razem, w wolnym, nieskrępowanym kraju. Wielu walczących bało się tego co przyniesie kolejny dzień, a mimo to nie poddawali się, bo mieli świadomość, że są na tym świecie rzeczy ważniejsze niż strach. Gdyby nie oni, kto wie, jak potoczyłyby się losy naszej ojczyzny. Być może nie mówilibyśmy dziś w naszym pięknym, ojczystym języku? Nie mielibyśmy możliwości cieszyć się bogatą, polską tradycją? Być może nie byłoby nam dane demonstrować dumy z naszych symboli narodowych? Np. z biało-czerwonej flagi…, która z dumą powiewa nad naszymi głowami. Tak spontaniczne podkreślanie przez nas polskości poprzez eksponowanie barw narodowych jest przecież znakomitym przykładem akcentowania  naszej tożsamości. O tę właśnie tożsamość narodową walczyli Polacy. Dlatego tak ważna dla nas jest pamięć historyczna. Powinniśmy zawsze podtrzymywać pamięć o ojcach niepodległości, wiedzieć kim byli i kim sami jesteśmy, znać swoją wartość.

W tym niezwykłym dniu, w dniu 11 listopada, który jest symbolem zwycięstwa, niech nasze myśli wędrują daleko poza granice codziennych trosk. Przypomnijmy sobie dziś tak istotne dla naszego kraju i dla nas, Polaków, wydarzenia sprzed 98 lat. Zatrzymajmy się na chwilę i pełni refleksji przeżyjmy ten dzień w wyjątkowy sposób. Spędzając to listopadowe, narodowe święto w gronie rodzin i przyjaciół, z dumą odnośmy się do naszych korzeni, naszej historii i patriotyzmu, ponieważ właśnie to stanowi o odrębności i tożsamości narodowej. Bądźmy dumni z naszych przodków, którzy nie poddawali się i podjęli trud walki. Doceniajmy to, co zostało nam dane i pamiętajmy, że człowiek żyje dopóty, dopóki pamięć o nim trwa, bo jak mawiał ks. Józef Tischner: „Jeśli ktoś zezwoli na to, by stępiła się w nim pamięć o przodkach, by stępiła się wrażliwość na drugiego człowieka, cała jego moralność i całe myślenie etyczne zawiśnie w próżni” (Cytat z książki J. Tischnera,: „Myślenie według wartości”).

Pielęgnujmy zatem ten dzień z najwyższą godnością i szacunkiem. Jesteśmy to winni tym, którzy przelali krew za naszą wolność.

Idą za słowami Piotra Skargi który mówił: „Kto ojczyźnie swej służy, sam sobie służy” – pamiętajmy, że patriotyzm to nie tylko flagi, koszulki z orłem na piersi, to także poszanowanie prawa, aktywność społeczna oraz dbanie o rozwój lokalnej społeczności. Patriota to świadomy swoich praw ale także obowiązków wobec kraju człowiek. Cieszmy się razem tym pięknym świętem – wolności, bo wolność, ją wymyślił dla nas Bóg, aby człowiek wreszcie mógł w niebie się zbudzić

Po uroczystości przy pomniku odbył się Piknik Militarny gdzie można było podziwiać wóz bojowy ROSOMAK oraz zjeść pyszną grochówkę.