21 MARCA – DZIEŃ TALENTÓW

21 marca 2014 roku był dniem wolnym od zajęć dydaktycznych. Uczniowie i nauczyciele naszego gimnazjum zorganizowali Dzień Talentów.  

 

    21 marca 2014 roku był dniem wolnym od zajęć dydaktycznych. Uczniowie i nauczyciele naszego gimnazjum zorganizowali Dzień Talentów. Młodzież  mogła rozwijać zdolności poznawcze, organizacyjne, artystyczne i sportowe, uczestnicząc w różnych zajęciach.

  • na 1 i 2 godzinie lekcyjnej:

    1.      Fizyka – jakie to proste!

   Celem zajęć z fizyki było „wywołanie w uczniach zdziwienia” lub – jak niektórzy to określają –  „efektu WOW”. Już po pierwszym doświadczeniu, które przyniosło niespodziewany wynik, pojawił się wśród młodzieży element zaskoczenia oraz ogólne poruszenie. Zaobserwowane zjawiska „wciągnęły” uczniów w świat nauki. Na podstawie nabytej już wiedzy bądź własnych przypuszczeń, młodzi fizycy szukali odpowiedzi na nurtujące ich pytania:

   1.      Dlaczego świeczki samoistnie zgasły?
   2.      Co zassało wodę do słoika?
   3.      Czy można zagrzać wodę w foliowej torebce?
   4.      Dlaczego kulą pchamy bliżej niż rzucamy młotem, mimo  że ich masy są podobne?
   5.      Co utrzymuje  wodę w odwróconym wiaderku?
   6.      Jakie zjawisko wykorzystano w światłowodzie?
   7.      Dlaczego ciecze w zlewce nie mieszają się?

   Największym zaskoczeniem okazała się niezwykła substancja, która w zależności od siły, z jaką uczniowie na nią działali, zachowywała się albo jak ciecz, albo ciało stałe.

   2.      Magiczny Emil

   Emil Obrębalski to uczeń klasy 2b, który pasjonuje się iluzją. Jego niesamowity talent gimnazjaliści  podziwiali  w wielkim skupieniu. Emil wykonywał sztuczki z kartami, bez używania rąk  zawiązywał sobie buty , wykręcał palce, potrafił nawet przez chwilę wstrzymać tętno – co wprawiło asystentów w osłupienie. Widząc zdolności Emila, możemy przypuszczać, że w naszej szkole rodzi się następca znanego wszystkim Dynamo.

   3.      Ewolucja i pochodzenie człowieka

   Zajęcia prowadziły uczennice klasy III b: Angelika Gularek, Marta Zaborska i Paulina Biesiadka. Dziewczyny podzieliły się swoją wiedzą i przygotowały bardzo czytelną dla młodszych kolegów i koleżanek prezentację, która na pewno ułatwiła im zrozumienie zmian, jakie zachodziły od momentu pojawienia się pierwszych  żywych organizmów na Ziemi do powstania człowieka. Przedstawione informacje będą pomocne w opanowaniu wiedzy z biologii w kolejnych latach nauki.

   4.      Niemiecki na wesoło

   Podczas tych zajęć miłośnicy języka niemieckiego mogli poznać swoje mocne strony i odkryć nowe – drzemiące w nich – pokłady  zdolności. Uczniowie i uczennice próbowali swoich sił w niemieckojęzycznych zadaniach – zabawach. Doskonała atmosfera sprzyjała poszerzaniu i utrwalaniu zdobytego słownictwa.

   5.      Dyskusyjny klub filmowy

   Gabinet polonistyczny  tym razem zamienił się w prawdziwą salę kinową, która w wiosennym klimacie -dosłownie i w przenośni – zabrała miłośników kina na  rozśpiewaną grecką wyspę.  Młodzież zobaczyła projekcję filmu  „Mamma Mia” z doskonałą kreacją Meryl Streep i piosenkami zespołu ABBA.

   6.      Historia Oscara

   Podczas  tych zajęć uczniowie poznali kilka ważniejszych faktów dotyczących najbardziej prestiżowych nagród filmowych na świecie. Po krótkim wstępie odbyła się projekcja  filmu pt. „Grawitacja” – tegorocznego zdobywcy siedmiu Oscarów.

  • na 3, 4 i 5 godzinie lekcyjnej:

    1. Trzymaj Formę! – turniej w piłkę ręczną i piłkę nożną dziewcząt i chłopców

   Uczniowie mogli popisać się swoimi umiejętnościami  podczas rozgrywek sportowych. Drużyny rywalizowały zgodnie z zasadami Fair Play, dlatego z  przyjemnością oglądaliśmy i dopingowaliśmy zmagania zawodników.

   2. Zaśpiewajmy Janowi Pawłowi II

   Na zajęciach zespołu wokalnego uczennice rozwijały swoje predyspozycje wokalne. Ćwiczyły śpiew solowy i w grupie. Aktualnie pracują nad repertuarem związanym z uroczystością poświęconą kanonizacji  Ojca Świętego Jana Pawła II.

   3. Spacery po zawodach

    Uczniowie klas trzecich poznali ciekawostki związane z wyborem przyszłego zawodu. Jest to  dla nich czas wielkich życiowych decyzji, który nigdy nie jest łatwy.

  • na 6 i 7 godzinie lekcyjnej:

    1. Nordic Walking – marsz z kijkami po naszej gminie

   Nordic Walking to nowy i prosty sposób na rozwijanie  aktywności ruchowej. To forma rekreacji polegająca na marszach ze specjalnymi kijami. W zasadzie nie ma przeciwwskazań zdrowotnych do uprawiania tej aktywności fizycznej. Najważniejsze, co daje Nordic Walking,  to prosty i tani sposób na aktywne spędzanie czasu z przyjaciółmi. Dlatego pierwszy dzień wiosny to  najlepsza okazja do ćwiczeń praktycznych. Z uśmiechem wyruszyliśmy w kierunku Rokitna, do polnej  kapliczki. Wszyscy wrócili trochę zmęczeni, ale zadowoleni.

   2. Zajęcia sportowe na Kompleksie Sportowym Orlik

   W czasie zajęć uczniowie mogli doskonalić swoje umiejętności z koszykówki, badmintona i piłki nożnej pod okiem wykwalifikowanych nauczycieli.

   Zapraszamy na fotorelację przygotowaną przez naszą  uczennicę – Wiktorię Kansy

 


Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II w Przytocznej