AKCJA ASI PT. : WIEDZA, KTÓRA RATUJE ŻYCIE !

image_pdfimage_print

Pierwsza pomoc to podstawa

Piątek to bardzo lubiany dzień. Wkrótce rozpocznie się weekend i będzie można poświęcić się beztroskiej zabawie i błogiemu odpoczynkowi. Miniony piątek nasi uczniowie potraktowali jednak bardzo serio. Wszystko za sprawą wyjątkowej akcji…

Pani Joanna Kaczorowska – pedagog szkolny – podjęła się niezwykle ważnego i niełatwego zadania. Od samego rana odwiedzała poszczególne klasy z wyjątkowym gościem – małą Anią. Tak ma na imię fantom, podarowany przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, na którym uczniowie wytrwale trenowali resuscytację krążeniowo-oddechową.

Trening był bardzo potrzebny, ponieważ podczas piątej godziny lekcyjnej dzieci podjęły się oryginalnego wyzwania. Postanowiły zmierzyć się ze szczególnym rekordem. Przez 30 minut ponad trzydzieścioro uczniów podejmowało akcję ratowania życia. Miejscem wydarzeń stała się hala sportowa. Jako „ofiary wypadków” posłużyły dzieciom oczywiście orkiestrowe fantomy. Uczniowie wymieniali się ze sobą, kiedy poczuli zmęczenie. Dzięki temu każdy spośród wyznaczonych małych ratowników mógł spróbować swoich sił.

Dzieci przypomniały sobie, jak ważna i potrzebna jest umiejętność prawidłowego wykonania 30 ucisków i dwóch wdechów. Razem z nimi, na trochę większych fantomach, pokazową resuscytację przeprowadzali także niektórzy nauczyciele oraz Pani dyrektor Brygida Konieczna.

Podczas trwania akcji kręcono specjalny film. Pani Natalia Baran udokumentowała w ten sposób wysiłek naszych uczniów. Będzie go można zobaczyć już wkrótce na stronie WOŚP.

Zgromadzona w hali społeczność szkolna gratulowała wytrwałym rekordzistom i podziękowała ogromnymi oklaskami. Każdy uczestnik akcji otrzymał małą apteczkę Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Niech ten drobny prezent przypomina dzieciom, że życie ludzkie nie jest zabawą, a każdy z nas jest zobowiązany, by je chronić i traktować jak największy skarb.