DOM DLA PUSZCZYKA

image_pdfimage_print

            Sowy to jedne z najstarszych ptaków. Są na Ziemi około 60 milionów lat. Niezwykłość ich polega na tym, że ktokolwiek którąś z nich zobaczy na żywo lub na zdjęciu,  nie ma wątpliwości, że ma do czynienia z sową.
Była ona pierwszym ptakiem rysowanym przez ludzi, którzy zamieszkiwali jaskinie i walczyli o ogień. Jako jedyna pojawiała się w towarzystwie takich olbrzymów jak mamuty, tury, niedźwiedzie. Większości z tych zwierząt nie ma już na naszej planecie,  a sowy na szczęście cały czas są z nami.
Dla nich, tak jak i dla innych zwierząt największym zagrożeniem jest człowiek. Sowy to dziuplaki. Swoje gniazda zakładają najczęściej w dziuplach dojrzałych, starych drzew, tak rzadkich już w naszych lasach. Sowom osiedlającym się w dziuplach, grotach, czy budynkach coraz trudniej dzisiaj o miejsce na własny dom. Korzystają one jednak chętnie z budek lęgowych wykonanych specjalnie dla nich,  przez ludzi kochających przyrodę. Postanowiliśmy pomóc naszym sowom, a szczególnie puszczykom w znalezieniu swojego domu.
W ramach wydarzenia ” Noc sów” zwróciliśmy  się do Stowarzyszenia Ptaki Polskie z prośbą o przesłanie do naszej szkoły budki lęgowej dla puszczyka – udało się.
Drugą budkę wykonał Pan Zbyszek Janiak, który uczestniczył w Nocy sów. Zachwyciła ona wszystkich. Przepiękna, dostojna, prawidłowo wykonana,  z napisem Bądź na Ptak i cudnym rzeźbionym puszczykiem. (Bardzo dziękuję w imieniu puszczyka, który w niej zamieszka). 7 kwietnia budki zostały zawieszone w pobliskim lesie.
Zawiesić jednak tak duże budki, które mają około 5 kg i muszą wisieć dość wysoko nie jest sprawą prostą. Tu z pomocą pospieszyli nasi dzielni strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Przytocznej.
Sprawnie i umiejętnie wykonali zadanie. Bardzo dziękuję, szczególnie Panu Mirkowi Kowalczykowi,  za zorganizowanie całej akcji oraz wszystkim pozostałym osobom, dzięki którym nasze puszczyki będą miały śliczne nowe domki.

Zapraszam wszystkich na obserwacje przyrodnicze do pobliskiego lasu.

Jolanta Hała