DZIEŃ DAWCY SZPIKU

image_pdfimage_print

Dzień Dawcy Szpiku podczas Festynu Charytatywnego im. Niny Betke Basińskiej – Przytoczna 28 czerwca 2014.

 

 

Informacja Prasowa 

 

Dzień Dawcy Szpiku podczas Festynu Charytatywnego im. Niny Betke Basińskiej – Przytoczna

 W Polsce, co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, czyli białaczka. Dla wielu pacjentów jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego. Cały czas są w Polsce pacjenci, dla których nie znaleziono dawcy, wśród 22 milionów osób zarejestrowanych na całym świecie. By zwiększyć szansę na znalezienie dawcy dla pacjentów organizujemy Dzień Dawcy Szpiku podczas Festynu Charytatywnego im. Niny Betke Basińskiej –  Przytoczna wraz z Panią Karoliną Walczak reprezentującą Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych HAPPY.

– Zdecydowałam się na zorganizowanie akcji, ponieważ jest to szczytny cel. Im więcej ludzi będzie zarejestrowanych tym większa szansa na uratowanie życia osobom chorym na białaczkę.  Wystarczy tylko chwila. Ważne jest pomaganie innym zwłaszcza, że to nic nas nie kosztuje. – mówi organizator Karolina Walczak.

Rejestracja potencjalnych dawców:

Data:                 28 Czerwca  2014

Godziny:            16:00 – 20:00

Miejsce:             parking przy restauracji Zielona Gęś

Adres:               ul. Główna 39, Przytoczna

 Kto może zostać dawcą?

 Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Nie musisz zapłacić za swoją rejestrację, jednak jej koszt wynosi 250 zł.  Fundacja DKMS Polska potrzebuje wsparcia finansowego by pokryć koszty rejestracji, dlatego jeśli możesz sfinansuj częściowo jej koszt. Darowiznę można przekazać na nr konta: 86 1240 6292 1111 0010 4159 8437.

Fundacja DKMS Polska to aktualnie największa baza dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest i przebadanych ponad 498 000 (kwiecień 2014) potencjalnych dawców szpiku, a już 1 127 (kwiecień 2014)  osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie Pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie. Fundacja DKMS Polska została zarejestrowana 28 listopada 2008 roku, jednak działalność rozpoczęła 25 lutego 2009 roku.