DZIEŃ EUROPY W KLASIE III C

image_pdfimage_print

Początek maja to obchody ważnych dla Polaków świąt narodowych, jak i celebrowanie znaczącego dla wszystkich Europejczyków Dnia Europy. W tym też miesiącu uczniowie kl. III c postanowili poznać Europę i państwa dawnej Wspólnoty Europejskiej zakładając Klasowe Kluby Europejskie oraz świętując Dzień Unii Europejskiej.

Trzecioklasiści podzielili się na 3-4 osobowe grupy i założyli Klasowe Kluby Europejskie. Każdy klub wymyślił dla siebie nazwę, motto i logo. Dzieci przygotowały również plakaty promujące działalność każdego zespołu. Klubowicze mieli do wykonania różne zadania. Przedstawiciele jednego klubu zaprezentowali swoim koleżankom i kolegom kolorowe zdjęcia przedstawiające ciekawe miejsca Europy. Opowiadali również o miastach i krajach należących do Unii Europejskiej. Przynieśli też i pokazali pozostałym dzieciom pamiątki pochodzące z krajów europejskich, np. czapki, zabawkowe autobusy i butki telefoniczne z Londynu. Trzecioklasiści z drugiego klubu zorganizowali konkurs wiedzy o Europie, a trzeci klub przeprowadził konkurs na najlepszą znajomość języków obcych. Wszyscy uczniowie kl. IIIc bardzo aktywnie uczestniczyli w spotkaniu Klasowych Klubów Europejskich.

Z okazji Dnia Europy, trzecioklasiści postanowili wyruszyć na wieś, by poinformować mieszkańców Przytocznej, jak ważne święto obchodzimy 9 maja. Dzieci z plakatami w rękach spacerowały ulicami naszej miejscowości.  Zadawały przechodniom pytania dotyczące Unii Europejskiej i wręczały im upominki – karteczki z napisem „Happy Europe Day” życząc im wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Europy. Trzecioklasiści odwiedzili ważniejsze w Przytocznej instytucje, sklepy i urzędy. Z pytaniami o Europie musiały się zmierzyć m. in. panie dyrektorki i pracownicy naszej szkoły oraz pan wójt.

Uczniowie kl. IIIc dzięki działalności w Klasowych Klubach Europejskich oraz pytaniom zadawanym mieszkańcom Przytocznej wzbogacili swoją wiedzę o Europie. Uświadomili też ludziom, których spotykali, jak ważne jest pamiętanie o tym, że jesteśmy nie tylko Polakami, ale również i Europejczykami. Polska bowiem leży w Europie, a jej historia, teraźniejszość i przyszłość są ściśle powiązane z wydarzeniami, które kształtują oblicze naszego kontynentu.

Anna Sewruk