DZIEŃ EUROPY

image_pdfimage_print

Dzień Europy – poznajemy naszych sąsiadów

6 maja 2015 obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Europy, w czasie którego mieliśmy okazję poznać lepiej sąsiadów Polski: Niemcy, Czechy, Słowację, Szwecję i Litwę – kraje, które należą też do Unii Europejskiej.

Przygotowania do tego dnia zaczęły się już w kwietniu, kiedy to klasy wylosowały po jednym państwie, aby dokonać na jego temat krótkiej prezentacji.

Dzień Europy rozpoczął się wystąpieniem uczniów z koła językowego, w czasie którego usłyszeliśmy najważniejsze informacje o Unii Europejskiej: rok powstania, hasło, ilość państw członkowskich, istotę obchodów Dnia Europy. Wysłuchaliśmy również hymnu Unii Europejskiej, wyrażającego europejskie ideały wolności, pokoju i solidarności.

Następnie klasa pierwsza wprowadziła nas w znajome klimaty naszej ojczyzny. Wzrok przykuwały czerwono – białe stroje i flagi. Po nich klasa druga przedstawiła wylosowaną wcześniej Słowację. Uczniowie świetnie orientowali się na mapie Europy, wskazując Słowację, jej stolicę i sąsiadów. Trzecioklasiści przybliżyli nam Szwecję – ogólny podziw wzbudziła Pippi Langstrumpf. Klasa czwarta przedstawiła spory kawałek wiedzy na temat Czech: ich zabytków, najsławniejszych postaci, bajek i powiązań polskiej historii z czeską. Za pomocą strojów, flag, rekwizytów, plakatów i licznych ciekawostek piątoklasiści zaprezentowali Niemcy, a szóstoklasiści Litwę.

Zakończeniem Dnia Europy był konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej dla klas IV – VI. Każda klasa wybrała 4 osobową reprezentację do konkursu. Uczniowie odpowiadali na 20 pytań dotyczących tematyki Unii Europejskiej. Przedstawiciele klas walczyli o pieniężną nagrodę, którą ufundowała Rada Rodziców. Zwycięzcami okazali się piątoklasiści, miejsce drugie zajęła klasa IV i trzecie klasa VI.

Justyna Potomska