EFEKTY EDUKACJI EKOLOGICZNEJ

image_pdfimage_print

Od kilku lat mieszkańcy Goraja prowadzą dwa razy w roku (wiosną i jesienią), akcje związane ze sprzątaniem własnej okolicy. Efekt – śmieci w lasach i przydrożnych rowach jest mniej niż grzybów.

     Z inicjatywy radnego, a jednocześnie leśniczego Nadleśnictwa Międzychód, pana Jarosława Szlachetka, mieszkańcy Goraja od kilku lat prowadzą dwa razy w roku (wiosną i jesienią) akcje związane ze sprzątaniem własnej okolicy. Pisaliśmy o tym wielokrotnie, a ostanio w artykułach: 

                  AKCJA „SPRZĄTANIE ŚWIATA” W GORAJU

                  KOLEJNA SPOŁECZNA AKCJA STRAŻAKÓW Z GORAJA

     Prym głównie wiodą miejscowi strażacy, ale od wiosny dołączyli do nich najmłodsi mieszkańcy. Akcja ma na celu uporządkowanie pobliskiej okolicy, ale jej głównym zadaniem jest edukacja ekologiczna, którą trzeba rozpocząć od dzieci. Jej pierwsze efekty już widać, co jest największą satysfakcją organizatorów. O ile sprzątanie na stałe wpisało się w kalendarz zadań realizowanych przez sołectwo, i jest pewną tradycją, o tyle ilość niepotrzebnych przedmiotów już nie. Sołtys Waldemar Rogsh stwierdził, że: „śmieci w tym roku jest mniej niż grzybów w lesie”. I tak dla przykładu: na trasie pomiędzy Gorajem a Nowinami w samych przydrożnych rowach w minionych latach zbierano 12 – 16 worków, a w minioną sobotę zaledwie pół. Żeby nie jeździć z pustą przyczepą, wrzucono na nią kilka opon z miejscowych gospodarstw domowych. Na zakończenie tego wrześniowego słonecznego dnia, rodzice maluchów na czele z radną Magdaleną Mleczak, przygotowali dla uczestników poczęstunek, a najmłodsi wzięli udział w grach i zabawach na świeżym powietrzu.

     Organizatorzy mogą czuć się dumni z kilkuletnich efektów swojej pracy, ale jak zaznaczają nie spoczną na laurach i tradycyjnie wiosną ruszą do lasów i przydrożnych rowów. Miejmy nadzieję, że znów wrócą z pustymi rękoma.

     Szczególne słowa podziękowania kierujemy do pana Piotra Bielanowskiego, Nadleśniczego Nadleśnictwa Międzychód, za wsparcie rzeczowe i finansowe naszej inicjatywy.