EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH W GJP2

image_pdfimage_print

26 września obchodzimy Europejski Dzień Języków (EDJ). To coroczne święto języków ustanowione zostało w 2001 roku z inicjatywy Rady Europy, której siedzibą jest Strasburg. Rozwijanie umiejętności językowych jest  zarówno koniecznością, jak i prawem  KAŻDEGO z nas – takie  jest jedno z najważniejszych przesłań Europejskiego Dnia Języków.

25 września zainaugurowano Europejski Dzień Języków w naszej szkole. Obchody rozpoczęły się od wspólnego odśpiewania znanej piosenki „Panie Janie rano wstań…” w czterech językach: niemieckim, francuskim, hiszpańskim i angielskim. Spróbowali swoich sił w łamańcach językowych, których szybkie wypowiedzenie sprawia kłopoty nawet rodzimym użytkownikom języka (S. Mӧller). Bawili się słowami, układając z rozsypanki jak najwięcej rzeczowników w j. angielskim i niemieckim. Wysłuchali, jak uczyć się języków obcych.

Po tej krótkiej lekcji wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że warto uczyć się języków, ponieważ umiejętność mówienia obcymi językami zwiększa szanse – na pracę, na naukę, na lepsze życie we własnym kraju, jak i w innych częściach świata. Dzisiaj  znajomość jedynie  języka angielskiego nie jest już wystarczająca.

A zatem Kochani Uczniowie! Uczcie się języków obcych rysując, tłumacząc, śpiewając, czytając wszystko to, co Was interesuje,bawiąc się przy tym doskonale!                        

Viel Spaβ! Have a fun!

 Ciao! Tschüs! Bye!

Agnieszka Kogut

Agnieszka Środecka