„GETTING MY BEAR-INGS”

image_pdfimage_print

„Getting my bear-ings” – czyli misiowa podróż IVb po Europie

 

  W drugim semestrze roku szkolnego 2012/2013 uczniowie klasy IVb przystąpili do realizacji drugiego już projektu w ramach programu e-twinnig. Tym razem zadaniem ciekawych świata czwartoklasistów była wymiana informacji dotyczących stylu życia, zainteresowań, zajęć szkolnych oraz najważniejszych miejsc w Przytocznej z uczniami ze szkół podstawowych w Anglii i we Włoszech. Aby zebrać jak najbardziej wiarygodne dane, dzieci postanowiły wysłać za granicę swojego nowego kolegę z klasy – pluszowego misia! Ale po kolei…

   Pierwszym etapem projektu było zapoznanie się z nowymi kolegami i koleżankami z partnerskich szkół. W tym celu nasi uczniowie przygotowali przepiękne prezentacje PowerPoint, w których zamieścili najważniejsze informacje o sobie. W kolorowych slajdach znalazły się ich imiona, zainteresowania, przykłady ulubionych przedmiotów szkolnych, zwierząt czy potraw oraz wiele innych informacji. Wszystko oczywiście w języku angielskim.

   Gotowe prezentacje zostały zamieszone na platformie TwinSpace. Dzięki niej również nasi uczniowie mogli dowiedzieć się czegoś o swoich rówieśnikach z zagranicy. Oglądanie nadesłanych prezentacji było dla dzieci niecodziennym przeżyciem. Ogromnym zaskoczeniem dla dzielnych czwartoklasistów było to jak wiele ich łączy z dziećmi z Anglii czy Włoch. Okazało się bowiem, że młodzi Anglicy i Włosi mają podobne zainteresowania, słuchają tej samej muzyki i grają w te same gry komputerowe. Dzięki temu uczniowie z różnych części Europy poczuli się sobie bliżsi mimo dzielących ich kilometrów.

   Kolejnym etapem projektu było przyjęcie do grona klasy IVb dwojga nowych uczniów – pluszowych misiów. Z ich pomocą chłopcy i dziewczęta starali się jak najwierniej oddać to jak wygląda dzień z życia polskiego ucznia. Fotografowali więc misie w czasie lekcji, przerw a także w domach by zebrać materiały na kolejne barwne prezentacje.

   Chociaż misie od razu zyskały olbrzymią sympatię uczniów to następna faza projektu zmusiła ich do rozstania. Na tym etapie bowiem jeden z pluszaków powędrować miał do Anglii a drugi do Włoch. Na ich miejsce jednak szybko przybyli zagraniczni goście – pluszowe misie z partnerskich szkół. Kolejnym zadaniem uczniów klasy IVb było oprowadzenie gości po okolicy i pokazanie im najważniejszych miejsc w Przytocznej. Ze zgromadzonych zdjęć dzieci przygotowały kolejne prezentacje oraz pamiętniki, które wraz z misiami zostały odesłane do domów.

   Tak zakończył się czteromiesięczny projekt, który przyniósł dzieciom wiele radości i nowych przeżyć a przede wszystkim pozwolił zaczerpnąć informacji o życiu dzieci z innych części Europy. Bogatsi o niecodzienne doświadczenia uczniowie klasy IVb przekonali się, że znajomość języka angielskiego pozwala im przekraczać wszelkie granice w dostępie do wiedzy a także umożliwia zyskanie przyjaciół na całym świecie.


Natalia Baran


źródło: Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi w Przytocznej