GOK I „NOWINKA” – EUROPEJSKIE REWOLUCJE!

image_pdfimage_print

W dniach od 8 do 18 sierpnia 2014 r. tancerze Zespołu Tanecznego „Nowinka” z  Przytocznej i Skwierzyny wspólnie z grupą „Activity” ze Słowacji wzięli udział w międzynarodowym projekcie „ART. REVOLUTION”.

 

   W dniach od 8 do 18 sierpnia 2014 r. tancerze Zespołu Tanecznego „Nowinka” z  Przytocznej i Skwierzyny wspólnie z grupą z Kulturne Centrum „Activity” ze Słowacji wzięli udział w międzynarodowym projekcie „ART. REVOLUTION”, który realizowany był w nadmorskiej miejscowości Pogorzelica. W międzynarodowej wymianie brało udział 61 uczestników z Przytocznej, Skwierzyny i słowackiego Trencina, Dubnicy oraz okolic. Hasło przewodnie wspólnego projektu brzmiało „Taniec to śpiew ciałem, proza ruchem i malarstwo emocjami…”

   Głównymi tematami działania podczas wymiany międzynarodowej była m.in.: promocja zdrowego stylu życia, międzykulturowe spotkania młodzieży, stworzenie poczucia solidarności i zrozumienia, współodpowiedzialność za wspólne idee i tożsamość europejską oraz rozbudzanie zdolności artystycznych i samodzielnej twórczości.

   Środki na realizacje przedsięwzięcia zapewniła Komisja Europejska w ramach nowej perspektywy finansowej- Program „Erasmus+ Młodzież” w wysokości 25.160 Euro (ponad 100 tys. zł). Kwota ta została przeznaczona tylko i wyłącznie na 10 dniową wymianę młodzieży. Do tej pory wspólnie z grupą słowacką zorganizowaliśmy szereg wymian w Polsce i na Słowacji m.in.: „Dance- Passion and Life”, „Dance- My chance”, „Danceship”, które za każdym razem finansowała Komisja Europejska.

   Naszych partnerów poznaliśmy podczas projektu finansowanego w ramach Programu „Młodzież w działaniu”, odbywającego się w Sakarya w Turcji. Liderzy obu grup podczas tej wymiany nawiązali przyjacielskie relacje co przyczyniło się do powstania wspólnego projektu.

   Na samym początku uczestnicy zostali zapoznani z kadrą i organizatorami, otrzymali koszulki projektowe, identyfikatory oraz obejrzeli film z wymiany realizowanej przez organizatorów w poprzednim roku.

   Kolejne dni to porcja wspaniałej i świetnej zabawy nie tylko dla uczestników ale i również opiekunów. Codziennie młodzież otrzymywała porcję dobrego humoru poprzez niecodzienne prowadzenie warsztatów z takich styli tanecznych jak: Disco, Rock „n” Roll, Hip- Hop, Jazz, Taniec współczesny Latino a nawet klasyka (balet). Odbywały się również warsztaty z malowania oraz śpiewania. Każdy uczestnik mógł znaleźć coś dla siebie. Dodatkowo liderzy obu grup zadbali aby młodzież uczestnicząca w wymianie zapamiętała projekt jako miłe wspomnienie i integracje dwóch narodów. Podczas projektu organizowane były gry i zabawy, konkurs na ekologiczne przebranie, dyskoteka, ognisko, bieg na orientację w terenie, wycieczka do Kołobrzegu i rejs statkiem czy zwiedzanie miasta.

   Na koniec projektu każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy medal oraz kubek z logo projektu jak również certyfikaty Youthpass z Komisji Europejskiej, które potwierdzają zdobyte umiejętności, kompetencje i oraz kwalifikacje podczas międzynarodowej wymiany. Całą wymianę można obejrzeć na zdjęciach, które znajdują się na stronie Zespołu- www.nowinka.eu  oraz Gminnego Ośrodka Kultury www.przytoczna.naszgok.pl w zakładce galeria.

   Wszyscy uczestnicy bardzo zżyli się ze sobą przez co 10 dni wymiany zleciało bardzo szybko. Wzruszenie towarzyszyło wszystkim, gdy grupa ze Słowacji odjeżdżała do Trencina i okolicznych miejscowości na Słowacji.

   Beneficjentem tegorocznego projektu jest Gminny Ośrodek Kultury w Przytocznej przy współpracy Zespołu Tanecznego „NOWINKA” po stronie polskiej, zaś po stronie słowackiej partnerem zostało Kulturne Centrum Aktivity w Trencinie oraz Studentska Rada Strednych Skol Slovenskej Republiky.

   Autorami nagrodzonego grantem projektu po raz kolejny są przedstawiciele Zespołu „NOWINKA”- Przemysław Uss– Manager Zespołu oraz Prezes Stowarzyszenia „NEW DANCE” i Manuela Mamys– Kierownik Artystyczny Zespołu oraz Instruktor GOK w Przytocznej. Dzięki ich uczestnictwu w szkoleniach i doświadczeniu zawodowemu w pisaniu wniosków do Komisji Europejskiej dzieci i młodzież z gminy Przytoczna oraz Skwierzyna mogą kolejne lata z rzędu uczestniczyć w międzynarodowych projektach.

   Jak mówią opiekunowie Zespołu „NOWINKA” dzięki realizacji projektów edukacji pozaformalnej skierowanych do młodzieży zapewniają one funkcjonowanie Zespołu. Młodzież może wymieniać się doświadczeniami nie tylko w kraju ale i doskonalić swoje umiejętności na szczeblach międzynarodowych. Pomaga to przede wszystkim w rozwoju młodzieży.

    Dzieci i młodzież oraz partnerzy ze Słowacji składają serdeczne podziękowania dla wójta Gminy Przytoczna Bartłomieja Kucharyka oraz Dyrektora GOK Piotra Barskiego za wsparcie oraz dla  Przemysława Uss i Manueli Mamys za napisanie i realizację projektu. Dziękujemy również trenerom Annie Beker oraz Grzegorzowi Płóciennikowi za wspaniałe warsztaty oraz Monice Andrzejewskiej za wzorową opiekę nad naszymi najmniejszymi uczestnikami wymiany międzynarodowej.

 

Info: ZT „NOWINKA”