„KAWAŁEK” AFRYKI W WIERZBNIE!

image_pdfimage_print

Dnia 18 marca, dzięki zaproszeniu pani Jolanty Hały, przybył do naszej szkoły długo oczekiwany gość – Maciej Pastwa. 

 

   Dnia 18 marca, dzięki zaproszeniu pani Jolanty Hały, przybył do naszej szkoły długo oczekiwany gość – Maciej Pastwa. Pan Maciej jest podróżnikiem, zwiedził prawie wszystkie kontynenty, był w 86 państwach. Sam o sobie mówi, że jest typem „włóczęgi”, który nie umie usiedzieć w jednym miejscu. W swoje podróże wybiera się samotnie lub z bliskimi. Podróżuje autostopem, samochodem, koleją, rowerem, pieszo. Mówi, że zawsze spotyka na swej drodze wspaniałych ludzi, którzy czasami oprócz swojego towarzystwa oferują mu nocleg we własnym domu. Podczas podróży najczęściej śpi w namiocie. W ciągu ostatnich lat zrealizował kilka nieszablonowych pomysłów, np.:

– na świecie:

  • Projekt w Parku Narodowym w Ekwadorze,
  • Projekt ekologiczny „Ratujemy rzekę Amazonkę i jej dorzecza”,
  • Budowa Studni w Czadzie,

       

– w Polsce:

  • Sprzątanie rzeki Łupawy na Kaszubach,
  • Obóz uchodźców – Wykluczeni w Poznaniu,
  • I ty możesz zostać ogrodnikiem swojego miasta.

   Pan Maciej wraz z innymi osobami w 2005r. rozpoczął sztafetę „Afryka Nowaka”. Kto jeszcze nie zna Kazimierza Nowaka i jego historii, to koniecznie zachęcam do przeczytania książki „Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd”. Z tej podróży oraz innych po Afryce nasz gość przywiózł mnóstwo zdjęć i innych oryginalnych rzeczy. Zaprosił uczniów i nauczycieli na wirtualną wycieczkę na ten kontynent. Dzieci miały możliwość obejrzenia zdjęć obrazujących prawdziwe, afrykańskie życie, usłyszały o przygodach, które przeżył pan Maciej. Każdy miał możliwość zagrania na różnych instrumentach, mógł na chwilę zmienić swoją osobowość przymierzając przeróżne maski. Można było dotknąć i przesypać prawdziwy piasek z Sahary. Dzieci pod okiem podróżnika zrobiły masło orzechowe, które smakowało wyśmienicie.

   W podziękowaniu za spotkanie przyłączyliśmy się do akcji humanitarnej i przekazaliśmy panu Maciejowi dary dla uchodźców syryjskich, którymi opiekuje się już od dłuższego czasu w Bułgarii.

   „Środowe spotkanie z podróżnikiem, Maciejem Pastwą, przebiegło bardzo sprawnie i ciekawie. Miły nastrój i dobre humory sprzyjały wszystkim. Pan Maciej To bardzo przyjazny człowiek, który potrafi mówić do dzieci i młodzieży. Najbardziej podobało nam się robienie masła orzechowego. Ten dzień będzie długo gościł w naszej pamięci” ( Daria, kl. VI ).

   „Pan Maciej dużo opowiadał nam o swojej pasji – podróżowaniu. Z zainteresowaniem słuchaliśmy historii o przygodach towarzyszących jego wyprawom. Mieliśmy także zaszczyt zobaczyć, dotknąć, a nawet przymierzyć maski – pamiątki z afrykańskich podróży. Duże wrażenie zrobiły na nas instrumenty z Czarnego Lądu, na których mogliśmy zagrać.” ( Daniel, kl. VI ).

Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Wierzbnie