KLUB SENIORA NA LUBELSZCZYŹNIE

image_pdfimage_print

        W dniach 02.-06.08.2016r. członkowie Klubu Seniora ,,FENIKS” oraz osoby niezrzeszone ( w liczbie 19 osób) wzięli udział w wycieczce na Wyżynę Lubelską.

W drodze na nocleg w Puławach zwiedzaliśmy Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie. Odpoczęliśmy trochę po trudach podróży pod czarnoleskimi lipami, jak zachęcał mistrz Jan: ,,Gościu siądź pod mym liściem a odpocznij sobie”.

Skręciliśmy  następnie na południowy – wschód, gdzie na ogromnej skarpie wiślanej wznosi się Janowiec – zamczysko Firlejów, którego tylko fragmenty zachowały się w całości. Pod wieczór dotarliśmy do Puław – naszej bazy noclegowej.

Niedaleko Puław leży Nałęczów- przepiękne uzdrowisko związane z wieloma słynnymi literatami, jak Stefan Żeromski, którego domek zakopiański zwiedziliśmy i Bolesław Prus, na którego ławeczce pozowaliśmy do zdjęć. W parku zdrojowym kosztowaliśmy wód leczniczych.

Następnym etapem był Kazimierz Dolny, którego piękną architekturę nie trzeba zachwalać. Trwał tu akurat słynny festiwal filmowy ,,Dwa brzegi”. Zaopatrzeni w pamiątki w postaci maślanych kogutów kazimierskich, wróciliśmy do Puław, zwiedzając po drodze słynny wąwóz lessowy.

W trzecim dniu powitała nas Kozłówka – zachwycający architekturą i pięknem otoczenia – zespół pałacowy Zamoyskich, słynący też z muzeum socrealizmu. W południe dotarliśmy do Lublina, którego uliczki Starego Miasta zrobiły na nas niezapomniane wrażenie. Podziwialiśmy piękny Zamek Lubelski i Katedrę Lubelską. Za Lublinem leży były niemiecki obóz koncentracyjny Majdanek, gdzie wymordowano ponad 200 tys. ludzi. Nasza pani przewodnik bardzo sugestywnie opowiadała historie niektórych więźniów , których osobiście poznała.

Czwarty dzień naszej wycieczki to Roztocze i perła tej ziemi , czyli Zamość. Jego rynek i ratusz został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kultury. Dotarliśmy też do Zwierzyńca – siedziby Roztoczańskiego Parku Narodowego i Krasnobrodu – miejsca cudownych objawień  Matki Bożej. Niedaleko Janowca Lubelskiego nasza szefowa Henryka Żuk pobrała ziemię z pól bitewnych , uświęconych  największymi bitwami partyzanckimi II wojny światowej, aby przekazać ją do Miejsca Pamięci w Przytocznej.

W sobotę  po trudach wojażowania zwiedziliśmy Puławy , znane z pałacu Czartoryskich i jego właścicieli  Izabeli Czartoryskiej, wielkiej Polki  i patriotki. Wybudowała ona pierwsze w Polsce muzeum zwane Świątynią Sybilli.

Podsumowując, należy  stwierdzić , że odkryliśmy  dla nas nieznane piękne miejsca związane  z historią  Polski, przede wszystkim z rodem Zamoyskich.

Za zorganizowanie  tej wyprawy, przeprowadzenie, cierpliwość, wyrozumiałość  – dziękujemy naszej kochanej szefowej – Heni Żuk.

Dziękujemy Panu Wójtowi, władzom gminy, dyrekcji Gminnego Ośrodka Kultury – za życzliwość i wsparcie, a przede wszystkim uczestnikom  za stworzenie wspaniałej atmosfery, wzajemne wspieranie się i wytrwałość, a Panu Bogu za wspaniałą pogodę i to , że zdrowi wróciliśmy do domów.

 

  W imieniu uczestników
A. Tarnowska