KOLEJNA EDYCJA SPRZĄTANIA JEZIORA LUBIKOWSKIEGO ZA NAMI!

image_pdfimage_print

W  sobotę, 24 sierpnia 2013 r. odbyło się  sprzątanie wód przybrzeżnych w Lubikowie, zorganizowane przez Stowarzyszenie Właścicieli Domków Letniskowych i Przyczep Kampingowych „Lubikowo”. 

 

 W ostatnią sobotę, 24 sierpnia 2013 r. odbyło się  sprzątanie wód przybrzeżnych w Lubikowie, zorganizowane po raz kolejny przez Stowarzyszenie Właścicieli Domków Letniskowych i Przyczep Kampingowych „Lubikowo”.

   Była to już trzecia edycja, corocznie powtarzanych działań na rzecz polepszenia stanu czystości wody w Lubikowie. Naszym celem jest też propagowania edukacji ekologicznej osób  korzystających z uroków kąpieliska w celu uświadomienia zagrożeń wynikających z niewłaściwego obchodzenia się z przyrodą.

   W tym roku po raz pierwszy szczególny nacisk członkowie Stowarzyszenia położyli na  uprzątniecie bardziej niedostępnych brzegów jeziora, oddalonych od plaży (którą w tym roku maja pod swoja opieką i sprzątają Ratownicy WOPR zatrudnieni przez Gminę Przytoczna) terenów, które gromadzą wiele śmieci porzucanych przez największego naturalnego wroga przyrody czyli – człowieka:) 

   O godzinie 13.00 grupa około 30 osób, wyposażona w worki na śmieci udała się do wypożyczalni jednostek pływających na plaży, następnie po załadowaniu się na kajaki i rowery wodne rozpoczęła oczyszczanie terenu między trzcinami i gałęziami. Poruszaliśmy się wzdłuż linii brzegowej i niestety nasze worki bardzo szybko się zapełniały…

   W akcji wzięły także udział dzieci, które pod opieką rodziców z niesamowitym zacięciem pomagały w akcji.

   Ze środków otrzymanych ze Starostwa Powiatowego w Międzyrzeczu zabezpieczono kajaki i rowery wodne. Członkowie Stowarzyszenia oraz prywatni darczyńcy dostarczyli nam materiały niezbędne do sprzątania, nagrody dla dzieci oraz napoje.

   Spotkanie zakończyło się o godzinie 16.00 deklaracją, że akcja zostanie powtórzona jeszcze w kolejnych latach, o ile będziemy mieli możliwość i zaszczyt nadal przebywać nad tym pięknym jeziorem. O ty, że nasza sytuacja – jako osób posiadających domki i przyczepy kempingowe nad Jeziorem Lubikowskim jest niepewna, wiadomo od dawna. Z całego serca pragniemy tam pozostać, utrzymywać ład i porządek, działać na rzecz środowiska oraz dawać zarobek lokalnym przedsiębiorcom i mieszkańcom. W przypadku decyzji o usunięciu członków Stowarzyszenia z terenu ośrodka wypoczynkowego w Lubikowie chcemy nadal prowadzić swoją działalność proekologiczną na terenie Gminy Przytoczna.

  Mając nadzieję, że w kolejnym roku będzie nam dane również opowiedzieć o naszej akcji – a tymczasem serdecznie zapraszamy na plażę w Lubikowie, która we wrześniu – już opustoszała i spokojna jest najpiękniejsza na świecie. Warto obejrzeć zachody słońca, wiedząc że zrobiło się coś dobrego.

Opracowała : Magda Wiśnik