KOLEJNA EDYCJA SPRZĄTANIA PLAŻY W LUBIKOWIE JUŻ ZA NAMI!

image_pdfimage_print

W ostatnią sobotę odbyło się po raz drugi sprzątanie plaży w Lubikowie.

W ostatnią sobotę 28 lipca  odbyło się po raz drugi sprzątanie plaży i wód przybrzeżnych w Lubikowie, zorganizowane przez Stowarzyszenie Właścicieli Domków Letniskowych i Przyczep Kampingowych „Lubikowo”.

Udziałem w akcji wspomógł nas kolejny raz Wójt Gminy Przytoczna Bartłomiej Kucharyk oraz Sołtys Lubikowa Zofia Maciąg, a także mieszkańcy Gminy. 

Pewnie ktoś zapyta, po co sprzątamy plażę skoro są odpowiedzialne za to pewne służby – a dokładnie  Urząd Gminy w Przytocznej. Ale przecież jest to nasze wspólne dobro, każdy powinien wiedzieć że rzucając niedopałek papierosa czy butelkę po napoju, ktoś inny będzie musiał się po to schylić. Gmina zamontowała większe kosze na śmieci, regularnie je opróżnia i sprząta. Niestety korzystający z plaży śmiecą z prędkością światła, dlatego postanowiliśmy pokazać im ile wysiłku trzeba włożyć w to, aby było czysto.

Akcja rozpoczęła się o godzinie 11.00, a pogoda nam sprzyjała. Musieliśmy zatem robić niezły slalom między wypoczywającymi osobami na plaży, by wyzbierać wszystkie śmieci. Mieliśmy spore grono obserwatorów – biernych widzów ale wszystko do czasu! Prawdziwi mężczyźni żadnej pracy się nie boją i chętnie prężą torsy. Dlatego, gdy trzeba było wyciągnąć z wody i wrzucić na przyczepę uszkodzony porzucony kadłub jachtu panowie chętnie pospieszyli z pomocą. Potem już było coraz lepiej. Coraz większe grono włączało się do pracy, także dzieci.

Po godzinie plaża i strefa przybrzeżna wyglądały imponująco i mam nadzieję, że ci którzy wcześniej rzucali śmieci (mając kosz w zasięgu wzroku) następnym razem dwa razy się zastanowią, zanim znowu zanieczyszczą teren wokół plaży.

Jednak sprzątanie to nie było wszystko. Wspólnie udaliśmy się do sklepu „U Anki” na poczęstunek, zasponsorowany przez Wójta Gminy Przytoczna oraz Starostwo Powiatowe w Międzyrzeczu. Gdy zmęczeni sprzątaniem dorośli jedli kiełbaski, dzieci bez żadnych oznak zmęczenia szalały na dmuchanym zamku do skakania – zasponsorowanym także przez Starostwo. Nasze młode nowe pokolenie to nadzieja dla ekologii, dlatego nagrodziliśmy ich książeczkami o tematyce ekologicznej, były krzyżówki, kolorowanki i to, co dzieci lubią najbardziej – balony.

Podczas poczęstunku członkowie Stowarzyszenia mieli okazję porozmawiać z Wójtem Gminy Przytoczna, omówić nurtujące problemy oraz wymienić poglądy odnośnie pomysłów na poprawę stanu przyrody w okolicy Lubikowa.

Kto nie był, niech żałuje:)

Spotkanie zakończyło się o godzinie 16.00 deklaracją, że akcja zostanie powtórzona jeszcze w tym roku. Mamy jeszcze wiele pomysłów, które chcemy wcielić w życie, zatem do zobaczenia na plaży w Lubikowie:)

Opracowała: Magda Wiśnik