KOLEJNY KROK WSPÓLPRACY GMIN

image_pdfimage_print

 

Nasi przyjaciele z Wusterhausen/Dose, odwiedzili naszą gminę. To kolejny krok do zawiązania współpracy partnerskiej.

    Nasi przyjaciele z Wusterhausen/Dosse odwiedzili naszą gminę. To kolejny krok do zawiązania współpracy partnerskiej. Trwająca dwa dni wizyta rozpoczęła się od spotkania gospodarczego. Przedstawiciele samorządu i kilku reprezentantów prywatnych firm z obu gmin, podzieliło się doświadczeniami i możliwościami prowadzenia firm w Polsce i Niemczech. Burmistrz Roman Blank, wyraził chęć współpracy w zakresie otwarcia rynku pracy na chętnych z naszej gminy w dziedzinie turystyki, hotelarstwa, jak również opieki nad osobami starszymi. W tym celu samorządowcy chcą stworzyć specjalne regulacje prawne, które umożliwią legalną pracę za granicą. Nasza gościnność nie zna granic a zamiast pomidorów pojawiły się truskawki, o co zadbał Pan Stanisław Pietrzak. Goście, z ogromnym zainteresowaniem zwiedzili naszą miejscowość a w szczególności wszystkie inwestycje, na które gmina pozyskała unijne środki. Następnego dnia (tj. 6 czerwca 2014), do Przytocznej przyjechała pięćdziesięcioosobowa grupa seniorów, którzy swój pobyt rozpoczęli od zwiedzania nowej sali widowiskowej GOK. Zachwytu i słów uznania nie było końca, ponieważ spacer po nowym bulwarze zrobił na zagranicznych gościach ogromne wrażenie. Wizyta w Firmie MIB-POL i zapoznanie się z nowoczesną linią produkcyjną był kolejnym przystankiem piątkowej wizyty. Największe uznanie bez wątpienia zyskał nowoczesny laser, który w grubym arkuszu blachy jest w stanie wyciąć elementy wielkości milimetrowego kolczyka. Na sam koniec pojechaliśmy do Rokitna. Dzięki gościnności Państwa Marynowskich, mieliśmy przyjemność zwiedzić Dom Seniora Pogodna Jesień. Sprawne pozyskiwanie środków unijnych, przedsiębiorczość a przede wszystkim ogromna pracowitość sprawiają, że w naszym kraju można stworzyć lepsze warunki w domach opieki niż u naszych sąsiadów za Odrą. Nie są to nasze słowa, lecz przybyłych mieszkańców z niemieckiej gminy, którzy nie mogli wyjść z podziwu tego co u nas zobaczyli. Wspólną modlitwą w Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej zakończyła się dwudniowa wizyta.