KOLEJNY MIĘDZYNARODOWY PROJEKT TANCERZY ZESPOŁU „NOWINKI”

image_pdfimage_print

 

W dniach od 6 do 16 sierpnia 2013r. tancerze Zespołu „Nowinka” działającego przy Stowarzyszeniu „NEW DANCE” w Przytocznej wspólnie z grupą taneczną Goonies oraz z młodzieżą działającą przy Kulturnym Centrum „Activity” ze Słowacji wzięli udział w międzynarodowym projekcie tanecznym „DANCE – DANCE MY CHANCE „

 

   W dniach od 6 do 16 sierpnia 2013r. tancerze Zespołu „Nowinka” działającego przy Stowarzyszeniu „NEW DANCE” w Przytocznej wspólnie z grupą taneczną Goonies oraz z młodzieżą działającą przy Kulturnym Centrum „Activity” ze Słowacji wzięli udział w międzynarodowym projekcie tanecznym „DANCE – DANCE MY CHANCE „, który realizowany był w nadmorskiej miejscowości Pogorzelica. W międzynarodowej wymianie brało udział 52 uczestników z Przytocznej i słowackiego Trencina oraz okolic. Hasło przewodnie wspólnego projektu brzmiało „W tańcu wszystkie drogi się zbiegają”.

   Głównymi tematami działania podczas wymiany międzynarodowej była m.in.: promocja zdrowego stylu życia, międzykulturowe spotkania młodzieży, stworzenie poczucia solidarności i zrozumienia, współodpowiedzialność za wspólne idee i tożsamość europejską oraz rozbudzanie zdolności artystycznych i samodzielnej twórczości.

    Środki na realizacje przedsięwzięcia zapewniła Komisja Europejska w ramach Programu „Młodzież w działaniu”. Honorowy Patronat nad projektem objęli: Wojewoda Lubuski, Polska Rada Organizacji Młodzieżowych, Lubuski Kurator Oświaty oraz Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego.

    Naszych partnerów poznaliśmy podczas projektu finansowanego w ramach Programu „Młodzież w działaniu”, odbywającego się w Sakarya w Turcji. Liderzy obu grup podczas tej wymiany nawiązali przyjacielskie relacje co przyczyniło się do powstania wspólnego projektu.

   Wymianę zaczeliśmy od przyjazdu na Słowację, gdzie przedstawiciele polskiej grupy przywitali uczestników na miejscu zbiórki w Trencinie. Następnie po 11 godzinach jazdy pozostała polska grupa dosiadła się w Przytocznej, by razem udać się do Pogorzelicy- miejsca naszego projektu.

    Na samym początku uczestnicy zostali zapoznani z kadrą i organizatorami, otrzymali koszulki projektowe, identyfikatory oraz obejrzeli film z wymiany realizowanej przez organizatorów w 2012 roku

   Kolejne dni to porcja wspaniałej i świetnej zabawy nie tylko dla uczestników ale i również opiekunów. Codziennie młodzież otrzymywała porcję dobrego humoru poprzez niecodzienne prowadzenie warsztatów z takich styli tanecznych jak: Disco, Rock „n” Roll, Hip- Hop, Modern.  Dodatkowo liderzy obu grup zadbali aby młodzież uczestnicząca w wymianie zapamiętała projekt jako miłe wspomnienie i integracje dwóch narodów. Podczas projektu organizowane były gry i zabawy, dyskoteka w stylu lat 60-tych, ognisko, bieg z przeszkodami, wycieczka do Kołobrzegu i rejs statkiem czy zwiedzanie miasta.

   Najbardziej uczestnicy bawili się podczas dni narodowych. Zorganizowany został dzień Słowacki i Dzień Polski. W te dni wszystko odbywało się w barwach i tradycjach narodowych każdego kraju. Były prezentacje, tańce narodowe oraz regionalne potrawy. Odbyły się prezentacje Zespołów tanecznych uczestniczących w przedsięwzięciu oraz miejscowości z których pochodzą.

    Na koniec projektu każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy medal oraz kubek z logo projektu jak również certyfikaty Youthpass z Komisji Europejskiej, które potwierdzają zdobyte umiejętności, kompetencje i oraz kwalifikacje podczas międzynarodowej wymiany. Dodatkowo organizatorzy wręczyli grupie słowackiej polskie certyfikaty oraz statuetki tancerek. Wszyscy uczestnicy bardzo zżyli się ze sobą przez co 10 dni wymiany zleciało bardzo szybko. Wzruszenie towarzyszyło wszystkim, gdy grupa ze Słowacji odjeżdżała z Przytocznej do Trencina. Łzy wzruszenia i pożegnania płynęły długo. Całą wymianę można będze obejrzeć na filmie, który nakręcony i zmontowany został przez jednego ze słowackich uczestników naszego projektu.

   Autorami nagrodzonego grantem projektu i koordynatorami byli Prezes Stowarzyszenia „NEW DANCE” Przemysław Uss, i Kierownik Artystyczny Zespołu „Nowinka” – Manuela Mamys ze stony słowackiej projekt pilotowała Silvia Stefanikova- Regionalna konsultantka Programu „Młodzież w działaniu” na Słowacji. Organizatorem przedsięwzięcia było Stowarzyszenie „NEW DANCE”  z Przytocznej oraz Študentská rada sredných škôl Slovenskej republiky.

   Serdeczne podziękowania dla tancerzy Zespołu „Nowinka” z Przytocznej za wytrwałość w treningach, świetną zabawę oraz wielką integrację z młodzieżą ze Słowacji!!!

Zdjęcia z projektu znajdują się na stronie www.nowinka.eu pod linkiem:

http://nowinka.vizz.pl/index.php?option=com_phocagallery&view=category&id=56:projekt-ue-qdance-my-chanceq-pogorzelica-2013&Itemid=2

oraz na portalu Społecznościowym Facebook :

FANPAGE:https://www.facebook.com/media/set/?set=a.488282557925621.1073741837.368178919935986&type=1

PROFIL NOWINKA:  https://www.facebook.com/nowinka.skwierzyna?fref=ts 

FILM Z PROJEKTU:  http://www.youtube.com/watch?v=x_t4oRoTHl4