KULTURA NA NAJWYŻSZYM POZIOMIE

image_pdfimage_print

Po ponad czterech latach przerwy, budynek Gminnego Ośrodka Kultury w Przytocznej znów gości mieszkańców w swych nowoczesnych progach.

     Po ponad czterech latach przerwy, budynek Gminnego Ośrodka Kultury w Przytocznej znów gości mieszkańców w swych nowoczesnych progach. Wszystko za sprawą remontu, którego zwieńczeniem było uroczyste otwarcie w dniu 18 czerwca 2014 roku. Oddany do użytku ponad 35 lat temu obiekt, nigdy nie był gruntownie remontowany, czego skutkiem było w 2010 roku wyłączenie z użytkowania przez służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo przeciwpożarowe. Pracownicy GOK nie mogli organizować żadnych imprez w sali widowiskowej, co w znaczny sposób ograniczyło prowadzenie zajęć kulturalnych w samej placówce, jak również pracę jednostek oświatowych, które od lat korzystały z obiektu i odcisnęły w nim swoją ciekawą historię.

     Dzięki pozyskaniu przez władze gminy kwoty pół miliona złotych, jesienią ubiegłego roku rozpoczął się wymarzony remont, na który gminni radni przeznaczyli kwotę 700 tys. złotych ze środków własnych budżetu gminy. W trakcie trwania prac budowlanych pozyskano kolejną kwotę 200 tys. złotych na doposażenie obiektu w niezbędny sprzęt taki jak: nagłośnienie, oświetlenie, wyposażenie pracowni, monitoring, elektryczną kurtynę i to co najważniejsze projektor kinowy.

     Obecny na spotkaniu Stanisław Tomczyszyn – Członek Zarządu Województwa Lubuskiego, nadzorujący prace Departamentu Rolnictwa, Środowiska i Rozwoju Wsi oraz Departamentu Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich, podkreślił skuteczność władz gminy Przytoczna w pozyskiwaniu środków unijnych. Jak zaznaczył: „wbrew pozorom pieniądze nie leżą na ulicy, a tylko najskuteczniejsi potrafią po nie sięgać”, ponieważ wiąże się to z masą pracy a przede wszystkim ogromną determinacją.

     Po blisko półrocznym remoncie gruntownie odnowiono wszystkie pomieszczenia w budynku tj.: bibliotekę, pracownie plastyczne, pomieszczenia biurowe, kawiarnię, wszystkie toalety, zaplecza, garderoby i schronisko, które ze względu na brak systemów PPOŻ, nie mogło spełniać swojej funkcji. Zainstalowano najnowocześniejsze systemy ostrzegania przed zagrożeniem pożarowym, a rozprowadzony kabel o długości 13 km mówi sam za siebie. Ale głównym akordem tej inwestycji był remont sali widowiskowej, która dzisiaj nie tylko zachwyca współczesną achitekturą i estetyką, ale przede wszystkim funkcjonalnością. Wyposażenie sali w nowoczesne systemy ogrzewania, jak również wymienniki powietrza, zdecydowanie podniosą komfort i samopoczucie widzów uczestniczących w kulturalnych wydarzeniach. W budynku zainstalowano najnowsze systemy alarmowe, wzbogacone o 10 kamer, które obserwują większość pomieszczeń wewnątrz budynku. Pierwszymi gwiazdami, które wystąpiły na deskach nowej sceny  byli tancerze zespołów: Nowinka i T-Teens, jak również wokaliści ze Studia Piosenki. Ich koncert zwieńczyli artyści Cygańskiego Teatru Muzycznego Terno.

     Mamy nadzieję, że tak odnowiony i nowocześnie wyposażony obiekt, będzie kolebką rozwoju kulturalnego w naszej gminie.

    A to jeszcze nie koniec remontów, ponieważ Radni Gminy Przytoczna, przeznaczyli kolejne środki na remont elewacji zewnętrznej budynku, której prace potrwają do końca sierpnia tego roku.