LEKCJA WYCHOWANIA OBYWATELSKIEGO Z JURKIEM OWSIAKIEM

image_pdfimage_print

Na zaproszenie Urzędu Marszałkowskiego gimnazjaliści z Przytocznej znaleźli się w grupie 400 młodych Lubuszan, którzy we wtorek 19 listopada wzięli udział w debacie „Lubuskie – moje miejsce na ziemi” zorganizowanej z okazji 15-lecia Województwa Lubuskiego. 

 

   Na zaproszenie Urzędu Marszałkowskiego gimnazjaliści z Przytocznej znaleźli się w grupie 400 młodych Lubuszan, którzy we wtorek 19 listopada wzięli udział w debacie „Lubuskie – moje miejsce na ziemi” zorganizowanej z okazji 15-lecia Województwa Lubuskiego. Gościem specjalnym spotkania był Jurek Owsiak, szef Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Gospodarzem debaty była marszałek Elżbieta Polak, prowadzącym Jacek Grodzki z Radia Zachód. Spotkanie odbyło się w auli Uniwersytetu Zielonogórskiego atmosferą przypominającej woodstockowy namiot Akademii Sztuk Przepięknych. 

   Młodzież zadawała wiele dociekliwych pytań. Z uwagą słuchała, co Owsiak ma do powiedzenia o patriotyzmie, tolerancji, największej orkiestrze świata, najnowszych wydarzeniach w kraju oraz powodach wyboru lubuskiego na Przystanek Woodstock:

„Na Woodstocku uczymy, żeby szanować się nawzajem, tolerować swoje poglądy. Możemy się różnić, nie musimy się lubić, ale szanujmy się.”

„Patriotyzm? Najprościej mówiąc: kiedy coś robicie, róbcie to dobrze. Po prostu”

   Owsiak odpowiadał na wszystkie pytania, a młodzież pokazała, że chce go słuchać. W spotkaniu uczestniczyli nie tylko młodzi ludzie. Byli też słuchacze uniwersytetu trzeciego wieku. Burzę oklasków otrzymała starsza Pani, która dziękowała Jurkowi za to, że własnoręcznie odpisuje na jej listy, a w dowód uznania odczytała swój wiersz.

   Jurek Owsiak przyznał: „Musiałem być z Wami na Waszym święcie”. Pani marszałek uznała, że „nikt o tym lepiej nie opowie niż Jurek Owsiak”, a nasi gimnazjaliści tak podsumowali debatę:

   „Dzięki takim przedsięwzięciom młodzież może wypowiedzieć się na tematy rzadko poruszane na co dzień. Poznaliśmy opinie wspaniałych ludzi, z których warto brać przykład”.

źródło: Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II w Przytocznej