LOKALNE OBCHODY „DNI PRZYJACIÓŁ LASU”

image_pdfimage_print

Lokalne Obchody „Dni Przyjaciół Lasu” w Szkole Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Przytocznej.

 

U nas lasów wiele! Już je znają młodzi przyjaciele!

Lokalne Obchody „Dni Przyjaciół Lasu” w Szkole Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Przytocznej

W marcu br. uczniowie z kl. I-III wraz z wychowawczyniami włączyli się w ogólnopolską akcję Towarzystwa Przyjaciół Lasu mająca na celu przybliżenie wiedzy o polskich lasach oraz ludziach, którzy o  nie dbają. W ciągu dwóch miesięcy dzieci uczyły się rozpoznawać drzewa i poznawały ciekawostki na ich temat. Przypominały sobie, jak należy zachowywać się w lesie oraz jakie zwierzęta w nim żyją.

W środę, 22.04.2015 r., odbyły się Lokalne Obchody „Dni Przyjaciół Lasu” w naszej szkole. Rozpoczęliśmy je apelem, w którym poza uczniami i nauczycielami wzięli udział zaproszeni goście: Wójt Gminy Przytoczna Pan Bartłomiej Kucharyk, Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Anna Koszko, leśniczy Leśnictwa Rokitno Pan Jacek Leśny oraz rodzice. Pani dyrektor Brygida Konieczna przypomniała dzieciom, że honorowy patronat nad wydarzeniami związanymi z obchodami „Dni Przyjaciół Lasu” objął Prezydent RP. Zgromadzeni goście podkreślali, jak ważne są lasy i dlaczego warto o nie dbać. Podczas apelu zostały wręczone dyplomy oraz nagrody dla dzieci biorących udział w konkursie rysunkowym „Drzewa Naszych Lasów”. Ponadto dwunastu uczniów otrzymało odznaczenia PRZYJACIELA PRZYRODY i będzie brało udział w Wielkim Spotkaniu Przyjaciół Lasu w Warszawie. Następnie wszyscy uczniowie wyruszyli na grę terenową. Na wyznaczonej trasie czekali rodzice i harcerze. Każdy miał przygotowane zadanie. Uczniowie podczas ich wykonywania musieli wykazać się wiedzą przyrodniczą. Każdej grupie poszło świetnie! Wszyscy dobrze się bawili. Na końcu trasy czekało ognisko i przepyszne kiełbaski.

Lokalne Obchody „Dni Przyjaciół Lasu” nie mogłyby się odbyć, gdyby nie wsparcie osób o wielkim sercu. Dziękuję Pani Iwonie Krzysztof za przygotowanie dekoracji na szkolnym korytarzu i Nadleśnictwu Międzyrzecz za ufundowanie nagród dla dzieci. Nauka rozpoznawania gatunków drzew po ich korze była możliwa dzięki Państwu Justynie i Marcinowi Okińczycom oraz Panu Zdzisławowi Racewiczowi, którzy wzbogacili szkolną wystawę w pieńki pochodzące z drzew najczęściej występujących w naszych lasach. Gra terenowa odbyła się dzięki zaangażowaniu: p. Agnieszki  Ratajczak, p. Ewy Kity, p. Sylwii Skrzypczak, p. Renaty Kolasińskiej, p. Ani Woźniak, p. Karoliny Gierczyńskiej i Zespołu Edukacji Wczesnoszkolnej. Kiełbaski dzieciom zakupiła pani dyrektor Brygida Konieczna, a ognisko przygotowali: p. Przemysław Borkowski, p. Emil Piekarski i p. Stanisław Materna.

Wszystkim osobom bardzo serdecznie dziękuję za pomoc i współpracę.

Koordynator projektu: Anna Materna