MORZE NASZE MORZE…

image_pdfimage_print

Dnia 26 maja 2014r. odbyła się wycieczka klasy IIIA do Kamienia Pomorskiego, Trzęsacza, Rewala i Kołobrzegu, Pobierowa.

   Punktualnie o godzinie 800 wygodnie zasiedliśmy w autokarze i wyruszyliśmy w drogę. Naszym pierwszym przystankiem był Kamień Pomorski. Tu zwiedziliśmy jeden z największych zabytków gotyckiej architektury sakralnej Pomorza Zachodniego – katedrę św. Jana Chrzciciela. Jej powstanie zawdzięczamy misji chrystianizacyjnej św. Ottona z Bambergu, podczas której w 1124 roku wzniesiono drewnianą świątynię misyjną na placu przed grodem Camyn.  Odbyliśmy spacer po wirydarzu – jedynym w Polsce przyklasztornym ogrodzie. Wycieczkę po Kamieniu zakończyliśmy w porcie jachtowym „Marina”. Kamieńska marina usytuowana jest w urokliwym otoczeniu starego miasta.

   Następnie z prędkością nieprzekraczającą 90 km/h udaliśmy się do Trzęsacza, który znany jest z ruin gotyckiego kościoła na klifie. Jego historia sięga XIII w. Oddalony był od morza aż o 1800 metrów. Jednak w wyniku procesu abrazji, linia brzegowa przesuwała się nieustannie coraz bardziej w głąb lądu. Działanie żywiołu było tak potężne, że już w 1750 roku. Odległość ta wynosiła tylko 58 metrów. 2 sierpnia 1874 roku odprawiono ostatnią pożegnalną msze w kościele na klifie. Niecałe 30 lat później pierwsza część zabytkowego budynku osunęła się do morza. Dzisiaj tylko fragment ostatniej ściany przypomina o dawnej świetności i historii tego miejsca. Tutaj też po raz pierwszy zetknęliśmy się z zimną wodą Morza Bałtyckiego.

   Z malowniczego Trzęsacza wyruszyliśmy do Rewala, naszego miejsca noclegowego. Rewal  to przepiękna wieś, która leży w zachodniej części wybrzeża województwa zachodniopomorskiego. Tu obiektem godnym polecenia jest platforma widokowa, idealne miejsce do obserwacji wschodów i zachodów słońca. Platformę często odwiedzają zakochani, świeżo zaręczeni oraz nowożeńcy. Świadczą o tym kłódki z wygrawerowanymi inicjałami, przypięte do barierek okalających podest, mające dowodzić o sile uczuć oraz ich trwałości.  Tuż przed zachodem słońca zeszliśmy piaszczystą plażę, aby urządzić harce w Bałtyku.

   Kolejny dzień rozpoczął się wyjazdem do Kołobrzegu. Miasto położone jest na pograniczu dwóch makroregionów Pobrzeża Szczecińskiego i Pobrzeża Koszalińskiego. Znajduje się ono na liście miast Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego. Zwiedzanie pięknego Kołobrzegu zaczęliśmy od kołobrzeskiego portu, który leży przy ujściu Parsęty do morza. Jest to największy port w Polsce. Cumują tu statki pasażerskie, którymi można dostać się m.in. na wyspę Bornholm. Mimo silnego wiatru przeszliśmy się Promenadą Wydmową, która prowadzi parkiem nadmorskim do amfiteatru i jest jedną z najdłuższych i najpiękniejszych alei. Na krótką chwilę zatrzymaliśmy się przy Pomniku Zaślubin Polski z Morzem. Wydarzenia te miały miejsce 18 marca 1945 r., kiedy to w dno Bałtyku wbito polska flagę, a jeden z żołnierzy wrzucił w morze pierścień.  Idąc z piosenką na ustach, w stronę kołobrzeskiej starówki, zwróciliśmy uwagę na piękny pomnik Sanitariuszki. W centrum miasta nasza uwagę zwrócił ratusz, wybudowany w XIV w., zniszczony podczas oblężenia w 1807 r. Odwiedziliśmy także Bazylikę, w której podziwialiśmy jej piękny choć surowy wystrój. Niestety nikt z nas nie znalazł siły, aby udać się na taras widokowy. A wieczorem rozpoczęliśmy zieloną noc biesiadowaniem przy grillu.

   Ostatniego dnia pożegnaliśmy się z morzem w małej nadmorskiej miejscowości o nazwie Pobierowo. Praktycznie cała miejscowość położona jest w lesie sosnowym. Dzięki niemu jeszcze przez moment zapomnieliśmy o problemach dnia codziennego i o tym, że kolejnego dnia trzeba wrócić do rzeczywistości. Jednak w naszej pamięci pozostaną wspomnienia, niezapomniane wrażenia i zdjęcia, które po latach, być może, przypomną nam o chwilach spędzonych razem.

Uczestnicy wycieczki do Rewala:

(Andrzej Drzewiński, Dominika Janiak, Klaudia Kolasińska, Dagmara Konieczna, Kamila Kotwicka, Paulina Krzystyniak, Oliwia Matusiak, Kamil Puchała, Marika Tomkowiak, Joanna Wójcik)


Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi
im. Jana Pawła II w Przytocznej