NASI EKSPERCI OD RUCHU DROGOWEGO – SPOTKANIE Z POLICJANTAMI

image_pdfimage_print

W czwartek, 16.10.2014 r., w Szkole Podstawowej w Przytocznej pojawili się funkcjonariusze z Wydziału Prewencji oraz Wydziału Ruchu Drogowego z Komendy Powiatowej Policji w Międzyrzeczu. 

 

   W trakcie wrześniowych zajęć edukacyjnych w klasach oraz w świetlicy szkolnej wielokrotnie poruszane były zagadnienia związane z bezpieczeństwem. Wychowawczynie omawiały z dziećmi zasady poruszania się po ulicach, przechodzenia przez przejście dla pieszych, bezpiecznego poruszania się po szkolnym korytarzu, korzystania ze sprzętów znajdujących się w pracowniach i na placu zabaw. Uwieńczeniem miesięcznej pracy miało być spotkanie z policjantami. Tak też się stało.

   W czwartek, 16.10.2014 r., w naszej szkole pojawili się funkcjonariusze z Wydziału Prewencji oraz Wydziału Ruchu Drogowego z Komendy Powiatowej Policji w Międzyrzeczu. Dzieci miały możliwość przyjrzeć się jak wygląda policyjne umundurowanie. St. sierż. Karolina Przybyłowicz przybliżyła dzieciom, czym zajmują się funkcjonariusze z poszczególnych wydziałów i czym różnią się ich mundury.

  W tracie spotkania uczniowie klas pierwszych zaprezentowali swoje umiejętności wokalne i zaśpiewali piosenkę pt.: „Znaczki odblaskowe”, w której zwracali uwagę koleżanek i kolegów na konieczność przypinania elementów odblaskowych, by byli widoczni dla nadjeżdżających pojazdów. Pierwszoklasiści przestrzegali także, by chodzić lewą stroną szosy jeśli nie ma chodnika. Umiejętnościami aktorskimi mogli pochwalić się przedstawiciele klas drugich i trzecich. Uczniowie odgrywali krótkie scenki, w których poruszali bardzo istotne zagadnienia  m.in.: zasady zachowania w trakcie pobytu w domu bez opieki osoby dorosłej, gdy otrzymają propozycję podwiezienia lub poczęstowania słodkościami przez nieznajomą osobę,  znajdą rzecz, która do nich nie należy lub ktoś ukradnie im wartościowy i cenny przedmiot. Każda scenka opatrzona była komentarzem pani Karoliny.

  Funkcjonariuszka z Wydziału Ruchu Drogowego zwróciła uwagę na konieczność korzystania  z odpowiedniego podwyższenia i zapinania pasów bezpieczeństwa podczas podróży samochodem. Pokazała w co powinien być wyposażony rower, by korzystająca z niego osoba mogła czuć się bezpiecznie.

  Zaangażowanie dzieci zostało docenione przez naszych gości. Policjanci przywieźli ze sobą niespodziankę – policyjną maskotkę, a zarazem ulubieńca wszystkich maluchów. LUPO, bo o nim mowa, pojawił się w sali gimnastycznej pod koniec spotkania i zaprosił uczniów, by razem z nim wybrali się na przejście dla pieszych. Nikogo nie trzeba było zachęcać do wspólnej wyprawy. Dzieci z uśmiechem na ustach zmierzały na ulicę Lipową. Tam pod czujnym okiem funkcjonariuszy i LUPA utrwalały zasady  i prezentowały jak poprawnie przechodzi się przez jezdnię. Uczniowie mieli również możliwość zaobserwowania jakie gesty wykonują policjanci podczas kierowania ruchem na drodze.

   Uczniowie klas I – III wraz z wychowawczyniami dziękują Państwu Justynie i Arturowi Kucharykom za podarowanie opasek odblaskowych.

Ania Materna