NIKCZEMNA ZBRODNIA NA LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO

image_pdfimage_print

Ciekawe, czy Juliusz Słowacki choć przez chwilę pomyślał, że jego „Balladyna” porywać będzie serca młodych ludzi jeszcze długo po swoim powstaniu? 

 

   Ciekawe, czy Juliusz Słowacki choć przez chwilę pomyślał, że jego „Balladyna” porywać będzie serca młodych ludzi jeszcze długo po swoim powstaniu?

   Tego nie dowiemy się nigdy, ale mogę z całym przekonaniem powiedzieć, że inscenizacja jego dzieła zaprezentowana przez szóstoklasistów bardzo by mu się spodobała.

   Chata ubogiej wdowy i niespodziewane przybycie hrabiego Kirkora, który zakochał się w jej dwóch córkach i nie wie, którą wziąć za żonę. Właśnie tę scenę mieli zaprezentować uczniowie. Zachęceni ciekawą historią i zaczarowani magią teatru zdecydowali jednak, że przedstawią również to, co działo się zanim Kirkor zapukał do drzwi chatki. Pokazali też to, co wydarzyło się później, kiedy to maliny stały się jedynym świadkiem nikczemnej zbrodni zabójstwa.

   Szóstoklasiści przygotowali się do swoich ról jak profesjonalni aktorzy – znakomicie oddali uczucia postaci, czuli się na klasowej scenie jak ryba w wodzie. Okazało się, że drzemią w nich prawdziwe aktorskie talenty, które warto rozwijać i pielęgnować. Znakomita recytacja doskonale oddała emocje bohaterów.

   Przedstawienie nie zrobiłoby takiego wyjątkowego wrażenia, gdyby nie wspaniała dekoracja, odpowiednie rekwizyty oraz piękne stroje. Część przygotowali i przynieśli sami uczniowie, którzy niezwykle zaangażowali się w ten teatralny projekt. Wiele kostiumów udostępniła uczniom z własnych zbiorów pani Hanna Urbanek, której bardzo serdecznie dziękujemy za serdeczność, pomoc, nieocenione wsparcie w pracy nad przedstawieniem.

   Bardzo dziękuję uczniom za tak wielkie zaangażowanie w realizację zadania. Oglądanie scen z „Balladyny” w Waszym wykonaniu było dla mnie wielką przyjemnością i wspaniałą niespodzianką.

   Uczniowie bardzo chcieliby pokazać efekt swojego wysiłku także poza klasą nr 3 i lekcją języka polskiego. Być może będzie to możliwe…


Renata Pałka

 

źródło: Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi im. Janusza Kusocińskiego w Przytocznej