NOWE LAMPY NA CMENTARZACH

image_pdfimage_print

Pierwsze lampy zasilane energią słoneczną zostały zamontowane na terenie naszej gminy.

Pierwsze lampy zasilane energią słoneczną zostały zamontowane na terenie naszej gminy. Dlaczego gmina postawiła na ten rodzaj oświetlenia i usytuowanie urządzeń na dwóch cmentarzach? Od wielu lat mieszkańcy Przytocznej zwracają się do władz gminy z wnioskiem o oświetlenie drogi w kierunku nowego cmentarza. Inwestycja ta do tej pory nie została zrealizowana z wielu względów. Najważniejsza z nich to oczywiście środki finansowe. Budowa tego odcinka opiewa na kwotę ok. 100 tys. zł do tego ogrom dokumentów związanych z pozwoleniem na budowę i opłata za energię elektryczną przez cały okres użytkowania. Lampy fotowoltaiczne nie wymagają stosownych pozwoleń, koszt jednego punktu oświetleniowego w tej technologii jest zdecydowanie tańszy, a do tego nie ma żadnych opłat za energię. Ta sama rzecz dotyczy cmentarza w Wierzbnie. Urządzenia są w fazie testów i jeśli ich wytrzymałość będzie zgodna z gwarancją producenta (wytrzymałość baterii w stosunku do ilości światła w naszym regionie), gmina zamierza realizować kolejne inwestycje związane z budową oświetlenia zasilanego darmowym źródłem energii.