PIĘKNY SUKCES LITERACKI

image_pdfimage_print

Potrzeba posiadania stałych punktów oparcia, mocnego i niezachwianego systemu wartości jest niezbędna, aby funkcjonować we współczesnym świecie. Jest silna, ale nie zawsze pojawia się samoistnie. Niekiedy potrzebny jest bodziec, który ją wykrzesze. Właśnie taki cel mają konkursy, które wzmacniają identyfikację dzieci z lokalnym dziedzictwem. W tego rodzaju konkursie wzięła też udział jedna z uczennic Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Wierzbnie, czwartoklasistka – Hania Płachnia, która odpowiedziała w swojej pracy na następujące pytanie – „Jaką opowieść związaną z historią swojej miejscowości chciałbyś przekazać następnym pokoleniom?”.

Hani praca zajęła I miejsce. Dlaczego? Bo była ciekawa? Nie tylko. Hani udało się zawrzeć  w swoim tekście coś, co można nazwać duchem miejsca; opisała historię krajobrazu, który zna od urodzenia i który znany był jej rodzicom, dziadkom, pradziadkom, który dla lokalnych mieszkańców ma wartość najwyższą, z którym zapewne większość się identyfikuje. Dzięki swojej wrażliwości udało jej się stworzyć mądry i zabawny tekst, opisujący miejsce doniosłych, ale też i  niekiedy błahych   doświadczeń, przeżyć osobistych jej mieszkańców. To bardzo inspirujące.

Opis tajemniczego kamienia granicznego – bo taki był temat opowiadania Hani, bardzo spodobał się jury. W nagrodę otrzymała książkę Pana Andrzeja Kirmiela Międzyrzecz i ziemia międzyrzecka. Szkice z przeszłości z autografem autora. Sama uroczystość wręczenia nagród odbyła się w wyjątkowym otoczeniu, które silnie korespondowało z tematyką konkursu. Laureatów uhonorowano w Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej, a po uroczystości zaproszono wszystkich do wspólnego zwiedzania.

Haniu, Tobie należą się wielkie gratulacje. To naprawdę duży sukces. Pozostałych Uczniów zachęcamy do włączanie się w kolejne edycje konkursu. Jak widać – warto.