,,PODĄŻAJĄC ŚLADAMI PIASTÓW”

image_pdfimage_print

14 czerwca br., członkinie oraz sympatycy Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich z Rokitna, wyruszyli na wycieczkę autokarową, podążając śladami pierwszych Piastów tzw. Szlakiem Piastowskim.

 

   14 czerwca br., członkinie oraz sympatycy Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich
z Rokitna, wyruszyli na wycieczkę autokarową, podążając śladami pierwszych Piastów tzw. Szlakiem Piastowskim.

   W ramach realizacji zadania publicznego, 50-cioosobowa grupa osób odwiedziła miejscowości: Gniezno, Biskupin, Wenecja i Gąsawa.

   Zwiedziliśmy najstarsze i najcenniejsze zabytki architektury sakralnej znajdujące się w Archikatedrze Gnieźnieńskiej, w tym słynne Drzwi Gnieźnieńskie, a także cenne eksponaty w Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Po krótkim spacerze, na pięknie ukwieconym gnieźnieńskim Starym Rynku, udaliśmy się do Rezerwatu Archeologicznego w Biskupinie, by tam przyjrzeć się z bliska osadzie łużyckiej sprzed 2700 lat i poznać historię wioski wczesnopiastowskiej. Niebywałą atrakcją dla wycieczkowiczów okazał się przejazd kolejką wąskotorową z Biskupina do Wenecji, podczas którego mieliśmy okazję podziwiać malowniczy krajobraz Jeziora Biskupińskiego. Miłośnicy kolei mogli obejrzeć 17 zabytkowych parowozów w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji. Przepiękny Kościółek pw. Św. Mikołaja
w  Gąsawie, był ostatnim miejscem na trasie naszej wycieczki. Drewniany, niepozorny z zewnątrz, zachwycił zwiedzających swym bogatym wnętrzem
i dekoracjami.

   Całodzienna wyprawa nieco zmęczyła uczestników, ale przede wszystkim dostarczyła niesamowitych wrażeń i niezapomnianych wspomnień.

 

Prezes Stowarzyszenia

Danuta Szczyszyk