POMOC DLA PRZEDSIĘBIORCÓW

image_pdfimage_print

Informujemy o możliwości uzyskania pomocy dla przedsiębiorców na ochronę miejsc pracy. O wsparcie takie można ubiegać się w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Zielonej Górze

 

   Ustawa związana z ochroną miejsc pracy, nazywana potocznie antykryzysową, uratowała w województwie lubuskim 78 osób przed utratą zatrudnienia. A obowiązuje zaledwie dwa i pół miesiąca. Chcemy, aby informacja o pomocy przedsiębiorcom dotarła do najmniejszych firm, by mogły przetrwać trudny czas.

   Ustawa zakłada wsparcie finansowe dla firm, które z powodu przejściowych trudności, wpadły w tarapaty. Przewiduje ona płatny przestój ekonomiczny finansowany z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, obniżenie pracownikom wymiaru etatu i dopłacenie z funduszu do ich pensji oraz dopłatę do składek na ubezpieczenie społeczne.

   Lubuscy przedsiębiorcy zareagowali od razu na te nowe możliwości wsparcia. Jeszcze w ubiegłym roku wpłynęły cztery wnioski. Jeden pracodawca nie spełniał warunków. Troje pozostałych podpisało umowy z FGŚP i już otrzymali lub lada dzień dostaną przyznaną pomoc finansową.

   Dwa kolejne wnioski wpłynęły do Wydziału FGŚP w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Zielonej Górze w styczniu br. Jeden został rozpatrzony pozytywnie. Drugi wniosek przedsiębiorca musi poprawić.

   Podsumowując: od dnia wejścia w życie ustawy, w Lubuskiem, ochroniono 78 miejsc pracy, a przedsiębiorcy otrzymali dofinansowanie w kwocie ponad 431,5 tys. zł. Firmy są z branży budowlanej i gastronomicznej, zatrudniają do 10, 20 i 50 pracowników.

   W całym kraju w styczniu 2014 roku z tej ustawy skorzystało 48 firm, głównie małych i średnich, najczęściej z budownictwa i przetwórstwa przemysłowego. Rząd na wsparcie firm przeznaczył 204 mln zł do połowy bieżącego roku. Dotychczas wydano 5 mln zł. Pieniądze więc są i warto się o nie postarać.

  Jest jeszcze jeden powód dla którego przedsiębiorcy powinni zainteresować się tym wsparciem jak najszybciej. Od czerwca 2014 roku zmieniają się zasady przyznawania tej pomocy. Obecnie pomoc może otrzymać firma, której obroty spadły o 15 procent i nie zalega z płaceniem składek do ZUS. Od połowy roku będzie brana pod uwagę także stopa bezrobocia.

   W Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Zielonej Górze można uzyskać informacje o tym, która firma spełnia wymagania, można liczyć na wskazówki, jak wypełnić wnioski i załatwić wszystkie formalności.

   Zapraszamy do naszej siedziby w Zielonej Górze przy ulicy Wyspiańskiego 15, pokój nr 8 (parter).Informacji udzielamy także telefonicznie: 68 456 77 08oraz mailowo: wup@wup.zgora.pl

Informacje są również zamieszczone w —> ulotce.

 

źródło:www.wup.zgora.pl