PONAD 100 TYS. ZŁ DLA ZESPOŁU „NOWINKA” I GOK W PRZYTOCZNEJ

image_pdfimage_print

Czy współpraca się opłaca? Najwyraźniej tak! Udowodnił to Zespół Taneczny „NOWINKA” oraz Gminny Ośrodek Kultury w Przytocznej. 


 

 

 

     Czy współpraca się opłaca? Najwyraźniej tak! Udowodnił to Zespół Taneczny „NOWINKA” oraz Gminny Ośrodek Kultury w Przytocznej. Partnerstwo społeczno – publiczne doceniła Komisja Europejska przyznając 25.160 EURO na międzynarodową wymianę młodzieży „ART. REVOLUTION”, która realizowana będzie od 8 do 18 sierpnia nad polskim morzem w Pogorzelicy.

 

      Projekt „ART. REVOLUTION”, w którym udział weźmie 61 osób z Przytocznej, Skwierzyny oraz słowackiego Trencina, Dubnicy nad Vahom i okolicznych miejscowości to przedsięwzięcie organizowane w ramach środków Unii Europejskiej z nowej perspektywy finansowej Programu „Erasmus + Młodzież”.

 

     W tegorocznym projekcie tematami przewodnimi będą tradycyjnie taniec ale również śpiew, malarstwo oraz rzeźbiarstwo. Innymi równie ważnymi tematami realizowanego przedsięwzięcia będzie rozbudzanie ambicji życiowych, edukacyjnych, samodzielnego myślenia i zaufania do własnej oceny rzeczywistości oraz rozwijanie umiejętności życia w grupie i szerszej społeczności.

 

     Naszych słowackich partnerów poznaliśmy podczas projektu finansowanego w ramach „Youth in Action Programme”, odbywającego się w Sakarya w Turcji w 2010 roku. Polskę reprezentowało 5 osób (w tym 2 przedstawicieli Zespołu Tanecznego „NOWINKA”). Projekt miał na celu wymianę doświadczeń sposobu przeprowadzania szkoleń, warsztatów i wymian młodzieży. Wyjazd przedstawicieli Zespołu „NOWINKA” sfinansowany wówczas został przez Komisję Europejską w Brukseli. To właśnie dzięki projektowi w Turcji przedstawiciele naszych organizacji nawiązali ścisłą współpracę. Do tej pory wspólnie z grupą słowacką zorganizowaliśmy szereg wymian w Polsce i na Słowacji m.in.: „Dance- Passion and Life”, „Dance- My chance”, „Danceship”, które za każdym razem finansowała Komisja Europejska.

 

    Beneficjentem tegorocznego projektu jest Gminny Ośrodek Kultury w Przytocznej przy współpracy Zespołu Tanecznego „NOWINKA” po stronie polskiej, zaś po stronie słowackiej partnerem zostało Kulturne Centrum Aktivity w Trencinie oraz Studentska Rada Strednych Skol Slovenskej Republiky.

 

     Autorami nagrodzonego grantem projektu po raz kolejny są przedstawiciele Zespołu „NOWINKA”- Przemysław Uss– Manager Zespołu oraz Prezes Stowarzyszenia „NEW DANCE” i Manuela Mamys – Kierownik Artystyczny Zespołu oraz Instruktor GOK w Przytocznej. Dzięki ich uczestnictwu w szkoleniach i doświadczeniu zawodowemu w pisaniu wniosków do Komisji Europejskiej dzieci i młodzież z gminy Przytoczna oraz Skwierzyna mogą kolejne lata z rzędu uczestniczyć w międzynarodowych projektach.

 

     Jak mówią opiekunowie „NOWINKI” dzięki realizacji projektów edukacji pozaformalnej skierowanych do młodzieży zapewniają one funkcjonowanie Zespołu. Młodzież może wymieniać się doświadczeniami nie tylko w kraju ale i doskonalić swoje umiejętności na szczeblach międzynarodowych. Pomaga to przede wszystkim w rozwoju młodzieży.

 

     Organizatorzy składają podziękowania za wsparcie jakie otrzymali od Urzędu Gminy w Przytocznej na czele z Panem wójtem Bartłomiejem Kucharykiem oraz parlamentu gminnego w Przytocznej na czele z Panem Przewodniczącym Jerzym Barskim.

 

    Kwota dofinansowania ponad 100.000 zł na projekt „ART. REVOLUTION” przeznaczona jest tylko i wyłącznie na 11 dniową wymianę młodzieży.

 

Info: ZESPÓŁ TANECZNY „NOWINKA”