POZNAŃ GOŚCINNY JAK ZWYKLE

image_pdfimage_print

Udział w konkursie dziennikarskim organizowanym przez Klub Dziennikarski Młodzieżowego Domu Kultury nr 1 w Poznaniu jest już tradycją naszej szkoły. 

 

Udział w konkursie dziennikarskim organizowanym przez Klub Dziennikarski Młodzieżowego Domu Kultury nr 1 w Poznaniu jest już tradycją naszej szkoły. Z przyjemnością stwierdzam, że zdobywanie w nim nagród także stało się przyjemnym zwyczajem. 

Już trzeci raz prace naszej szkoły zostały wyróżnione. 25 kwietnia Agata RymasKacper Czerniak – uczniowie klasy VI a – uczestniczyli w uroczystej gali finałowej, w trakcie której odebrali nagrody i gratulacje.

Prace oceniało profesjonalne jury: dziennikarki lokalnej gazety „Głos Wielkopolski” oraz doktor socjologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Komisja nie miała łatwego zadania, ponieważ w tym roku nadesłano ponad 200 konkursowych prac! Nagrodzonych było 9, wyróżnionych – 14. Fragmenty najlepszych propozycji zostały odczytane podczas gali wręczenia nagród przez aktorów jednego z poznańskich teatrów.

Podczas ceremonii wręczenia nagród obecni byli przedstawiciele lokalnych władz i mediów. W swoich przemówieniach podkreślali, że warto rozwijać pasje i robić coś więcej ponad to, co trzeba. Zachęcali młodych ludzi, by byli otwarci na świat, bo nigdy nie wiadomo, co może się w życiu przydać. Gratulowali także przyszłym dziennikarzom wyczucia i wyjątkowego talentu patrzenia na świat inaczej niż większość ludzi, dostrzegania tego, czego inni nie widzą.

W tym roku można było zaprezentować się nie tylko literacko. Dziennikarstwo jest dziedziną, która ewoluuje i idzie z duchem czasu. Organizatorzy konkursu zachęcali, by nagrać film, słuchowisko, reportaż lub felieton telewizyjny. Niektórzy uczestnicy skorzystali z tej propozycji. Efekty pracy tych nagrodzonych także zobaczyliśmy podczas gali. Być może także nasi uczniowie pokuszą się w przyszłości o ten rodzaj dziennikarskiej ekspresji.

Oczywiście pomiędzy czytanymi pracami można było posłuchać odrobinę muzyki. Do zaczarowanego świata nut i dźwięków zostaliśmy przeniesieni dzięki uczniom jednej ze szkół muzycznych w Poznaniu.

Na zakończenie był oczywiście czas na to, by laureaci i jurorzy zrobili sobie wspólne zdjęcie. To już szesnasta edycja tej imprezy. Organizatorzy zapewniają, że pojawią się kolejne. Nasi uczniowie na pewno nie zawiodą i znów spróbują swoich sił. 

Być może wkrótce ukażą się krótkie relacje z tego wydarzenia. Niech Kacper i Agata sami opowiedzą, jak było w Poznaniu i spróbują zachęcić swoich kolegów i swoje koleżanki, by w przyszłym roku nie wahały się, ale wzięły udział w dziennikarskich zmaganiach.

 

 Renata Pałka