POZYCJA TRZCIELSKA

Nauka w drugiej klasie naszego Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II wzbogacona jest o realizację projektów edukacyjnych. Ich celem jest badanie oraz wzbogacanie wiedzy na rozmaite tematy, związane z życiem lokalnej społeczności, jej zwyczajów, historii i tradycji.

Jednym z poruszonych w tym roku tematów były fortyfikacje Pozycji Trzcielskiej na terenie Gminy Przytoczna. Nasz zespół pod opieką p. Michała Gnybka w składzie Hanna Koszko, Michał Płaszczyk, Kamil Kulisz oraz Błażej Hacaś, postanowił stworzyć stronę internetową dotyczącą tego tematu. Pragniemy w ten sposób rozpowszechnić wiedzę na temat mało znanego wśród mieszkańców faktu istnienia przedwojennych niemieckich umocnień na terenie naszej gminy. Uważamy, że jest to niebagatelna atrakcja turystyczna i historyczna! By ułatwić życie przyszłym eksploratorom Pozycji Trzcielskiej, nasz zespół stworzył mapę rowów przeciwpancernych na terenie Gminy Przytoczna. Stworzony przez nas plan ujawnił ciekawy przebieg tych umocnień oraz ukazał ich dużą siłę i głębokość. Potwierdza to fakt zażartych walk pomiędzy wojskami armii czerwonej a niemieckimi w 1945 r. Działania na obszarze Pozycji Trzcielskiej trwały dłużej niż na samym słynnym Międzyrzeckim Rejonie Umocnionym!

Poniżej zamieszczamy link do stworzonej przez nas strony internetowej. Zapraszamy do jej odwiedzania oraz – co najważniejsze – do penetrowania fortyfikacji Pozycji Trzcielskiej  szczególnie na terenie Gminy Przytoczna:

www.pozycjatrzcielska.cba.pl

Zespół: Hanna Koszko, Michał Płaszczyk, Kamil Kulisz, Błażej Hacaś