PRZYGODA Z EPOKĄ LODOWCOWĄ

image_pdfimage_print

Dnia 14 października najlepsi uczniowie z klas IV-VI Szkoły Podstawowej w Wierzbnie, w ramach „Edukacji w dzikiej przyrodzie”, pojechali na dwudniową wycieczkę do ośrodka przyrodniczego w Drei Echen. 

 

 

   Dnia 14 października najlepsi uczniowie z klas IV-VI Szkoły Podstawowej w Wierzbnie, w ramach „Edukacji w dzikiej przyrodzie”, pojechali na dwudniową wycieczkę do ośrodka przyrodniczego w Drei Echen. Do tego niezwykłego miejsca zaprosiła nas pani  Charlotte Bergman, która napisała projekt polsko-niemiecki pod hasłem „Mobil lodowcowy”. Głównym celem spotkania była zabawa w odkrywców tajemnic epoki lodowcowej sprzed około 10 000 lat, kiedy nasza Ziemia skuta była lodem. Projekt pozwolił uczniom dowiedzieć się czegoś więcej na temat powstania naszego przepięknego krajobrazu zarówno po stronie polskiej jak i niemieckiej. Jednocześnie umożliwił spotkanie z uczniami z zaprzyjaźnionej szkoły w Buckow i wspólną, polsko niemiecką lekcję przyrody.

 

   Działania dzieci podzielone były na dwa etapy. Najpierw z wykorzystaniem GPS-ów wędrowały po lesie w poszukiwaniu zaznaczonych punktów i odpowiadały na postawione pytania. Mogły nauczyć się poruszać  w terenie za pomocą nowoczesnych urządzeń, ale jednocześnie odkrywały ślady lodowca sprzed wielu lat. W drugim etapie eksperymentowały z lodem na poszczególnych stacjach i badały, jak zachowuje się lód w różnych warunkach. Dzieci przeprowadzały doświadczenia i starały się odpowiadać na wiele pytań, np.: jak duży i jakie rozmiary miał lądolód, w jaki sposób przenosił kamienie i skąd je brał, jak się przemieszczał, czy żyły w tym czasie jakieś zwierzęta i wiele innych. W przygotowanych 5. stacjach badawczych uczniowie przeprowadzali doświadczenia. Dzieci zafascynował „Mobil lodowcowy”, który obrazowo przedstawia procesy formowania się terenu oraz pozwala wyobrazić sobie, jakie rozmiary i jaką siłę miał lodowiec. Mobilna „Pracownia epoki lodowcowej” składa się z modelu lądolodu z prawdziwego lodu i makiety przykładowego terenu.

 

   Wróciliśmy do domu w świetnych humorach, ponieważ dopisała nam pogoda, zabawa w odkrywców przyniosła wiele miłych wrażeń, a nasi przyjaciele z Drei Echen  przygotowali nam jak zwykle pyszne, zdrowe jedzonko i miły wieczór przy ognisku.

 

Jolanta Hała