Przytoczna. Z historią po drodze…

image_pdfimage_print

W dniu 27 kwietnia 2018 roku w Gminnym Domu Kultury w Przytocznej miało miejsce seminarium popularno-naukowe będące równocześnie punktem kulminacyjnym projektu współfinansowanego ze środków Programu Unii Europejskiej Interreg VA Brandenburgia-Polska 2014-2020. Partnerem projektu było stowarzyszenie Bund der Vertriebenen Kreisverband Altkreis Kyritz e.V z gminy partnerskiej Wusterhausen z Niemiec.

W seminarium uczestniczyli gimnazjaliści z terenu Gminy, zaproszeni goście, między innymi pan Jerzy Barski, który spontanicznie na zaproszenie Wójta Gminy Bartłomieja Kucharyka włączył się do opowieści dotyczącej losów jego rodziny po zakończeniu II wojny światowej.

Spotkanie prowadzili doktor Maciej Dudziak z Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie pełniący opiekę naukową nad projektem oraz główny autor publikacji – Robert Piotrowski.

To kolejna pozycja książkowa, której inicjatorem i wydawcą była Gmina Przytoczna. Autorzy podkreślili, że po wydaniu w 2011 roku pierwszej pozycji mieli obawy, co do nowego materiału, który stanowić będzie treść przyszłej książki. Z satysfakcją jednak stwierdzili, że odnaleziony materiał w postaci wywiadów z mieszkańcami, pocztówek, map oraz nieznanych publikacji jest pokaźny, że z pewnością wystarczy na kolejną książkę.