RAPORT Z PROJEKTU

image_pdfimage_print

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Przytocznej uczestniczyli w projekcie wymiany kartek świątecznych między dziećmi ze szkół europejskich. 

 

Raport z projektu

Xmas cards around Europe. School to schools Exchange.

Na przełomie listopada i grudnia 2012 nasza szkoła przystąpiła do projektu Xmas cards around Europe. School to schools Exchange w ramach programu eTwinning.

Dane projektu:

Przedmioty:

języki obce, informatyka/ICT

Język projektu:

angielski

Wiek uczniów:

3 – 12

Proponowane narzędzia:

e-mail, TwinSpace, Inne programy (Powerpoint, wideo, zdjęcia i obrazy)

Cele projektu:

  • wykonanie kartek świątecznych w języku angielskim
  • nawiązanie kontaktu ze szkołami z różnych pastw Europy
  • wzbudzenie zainteresowania uczniów tradycjami świątecznymi panującymi zagranicą
  • doskonalenie umiejętności korzystania z nowoczesnych technologii

               

Zadaniem uczniów było wykonanie kartek świątecznych z życzeniami w języku angielskim. Technika prac była dowolna, wzory kartek zależały tylko od kreatywności naszych uczniów. Dzieci  biorące udział w projekcie spotykały się na dodatkowych zajęciach, podczas których z zaangażowaniem pracowały nad stworzeniem jak najładniejszych, własnoręcznie wykonanych pocztówek, które powędrować miały do uczniów z 15 różnych państw.                

            Drugim etapem projektu było poprawne zaadresowanie kopert i wysłanie kartek pod wskazane adresy. O umieszczanie nalepek z zagranicznymi adresami we właściwych miejscach zadbała znakomicie klasa IVb.

            Po wysłaniu anglojęzycznych pozdrowień do rówieśników z całej Europy przed uczniami stanęło kolejne zadanie: stworzenie konturowej mapy, na której miały zostać umieszczone kartki, przysłane z innych państw.  Z tym wyzwaniem zmierzyli się trzej uczniowie z klasy IVb: Maciej Dębicki, Kacper Fabiański i Szymon Pacan, którzy w pocie czoła pracowali nad dokładnym odrysowaniem konturów Europy na białym papierze, na którym widniał zarys mapy wyświetlony za pomocą rzutnika.

            W czasie oczekiwania na kolejne przybywające do naszej szkoły kartki uczniowie obserwowali postępy swoich europejskich znajomych na portalu TwinSpace. Na zamieszczanych tam fotografiach widać było jak uczniowie z Hiszpanii, Rumunii, Bułgarii czy Turcji pracują nad tworzeniem pocztówek czy zapełnianiem swoich map Europy przybywającymi kartkami. Największą radością było dostrzeżenie „naszej” kartki na zdjęciu w zagranicznej szkole.

            Gdy wszystkie kartki dotarły na miejsce na szkolnym korytarzu stanęła olbrzymia mapa pełna pocztówek zawierających pozdrowienia i informacje dotyczące obchodów Bożego narodzenia w różnych częściach naszego kontynentu. W czasie przerw uczniowie z zaciekawieniem przeglądali prace innych dzieci jednoczenie dowiadując się, w której części Europy leża poszczególne kraje oraz poznając ich angielskie nazwy.

            Rezultatem projektu było z pewnością zwrócenie uwagi uczniów na znaczenie znajomości języka angielskiego w komunikacji z przedstawicielami różnych narodów, rozbudzenie zainteresowania uczniów obyczajami panującymi w innych krajach oraz nawiązanie kontaktu ze szkołami z Europy, które w przyszłości być może przeobrażą się w dalszą, owocną współpracę.  

źródło: Szkoła Podstawowa w Przytocznej