REGIONALNY SYSTEM OSTRZEGANIA

image_pdfimage_print

Telewizja Polska i Lubuski Urząd Wojewódzki za pośrednictwem naziemnej telewizji cyfrowej mieszkańcom regionu umożliwiają dostęp do specjalnych informacji i komunikatów o zagrożeniach i sytuacjach kryzysowych na terenie województwa. 

 


Telewizja Polska i Lubuski Urząd Wojewódzki za pośrednictwem naziemnej telewizji cyfrowej mieszkańcom regionu umożliwiają dostęp do specjalnych informacji i komunikatów o zagrożeniach i sytuacjach kryzysowych na terenie województwa.

Regionalny System Ostrzegania (RSO) będzie połączony z Wydziałem Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego, który na bieżąco otrzymuje raporty od służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, prognozy meteorologiczne i hydrologiczne. Informacje o nadchodzących burzach, trąbach powietrznych czy zagrożeniu powodziowym będzie można zobaczyć na ekranach telewizorów. Informacje będą się ukazywały za pośrednictwem nadajników telewizyjnych w Gorzowie Wielkopolskim, Jemiołowie i Wichowie na wszystkich kanałach TVP multipleksu trzeciego (TVP 1, TVP 2 HD, TVP Info, TVP Gorzów Wielkopolski, TVP Historia, TVP Kultura, TVP Rozrywka i TVP Polonia), który jest już dostępny na terenie całego województwa lubuskiego. Dzięki cyfrowemu nadawaniu sygnału możliwe jest równoległe nadawanie wraz z programami telewizyjnymi innych informacji. W tym przypadku będą to informacje o różnego rodzaju zagrożeniach. Warunkiem odbioru jest włączenie w telewizorach lub dekoderach funkcji wyświetlania napisów DVB-T lub posiadanie odbiornika z funkcją HbbTV (telewizja hybrydowa). W przypadku wystąpienia zagrożenia na ekranie telewizora pojawi się krótki komunikat. Jego pełna treść będzie dostępna w telegazecie. W poprawnie zainstalowanych, podłączonych do Internetu telewizorach hybrydowych komunikat pojawi się automatycznie. Posiadacze takich telewizorów będą mieli dodatkowo dostęp m.in. do filmów instruktażowych, map i dróg ewakuacji.

Regionalny System Ostrzegania rusza już 28 czerwca, do tego czasu komunikaty mogą się pojawiać w wersji testowej.

 

Spot nr 1 informujący o RSO: http://www.tvp.pl/gorzow-wielkopolski/rso/spot-nr-1-informujacy-o-rso/11361740

 

Spot nr 2 promujący RSO: http://www.tvp.pl/gorzow-wielkopolski/rso/spot-nr-2-promujacy-rso/11361524

 

RSO w Telepopołudniu: http://www.tvp.pl/gorzow-wielkopolski/rso/rso-w-telepopoludniu/11361364

Poniżej wyjaśnienie najważniejszych pojęć związanych z Regionalnym Systemem Ostrzegania:

ROS– Regionalny system ostrzegania o zagrożeniach mogących wystąpić na danym trenie.

Multipleks – strumień sygnału przenoszący jednocześnie kilka programów telewizyjnych.

MUX3 – Multipleks (opis jak wyżej) nr 3. W Polsce wszystkie programy nadawane w multipleksie 3 należą do Telewizji Polskiej.

DVB-T – Digital Video Broadcasting – Terrestrial – Cyfrowa telewizja rozsiewcza nadawana naziemnie.

Tekst DVB-T – informacja tekstowa przenoszona razem z treścią wizji i fonii, podobna do telegazety, ale wyświetlana przez odbiornik bezpośrednio na obrazie.

HbbTV – Telewizja hybrydowa – Przekazywanie razem z programem telewizyjnym dodatkowych treści (w formie stron internetowych) zsynchronizowanych z oglądanym programem.

Telewizor HbbTV – Odbiornik telewizyjny DVB-T wyposażony dodatkowo w urządzenia umożliwiające synchroniczną współpracę z internetem.

STB – Set Top Box – urządzenie, odbiornik (dodatkowa przystawka) umożliwiająca wykorzystanie telewizora starszego typu do odbioru cyfrowego w nowej technologii.

 

Źródło informacji na stronach:
Lubuski Urząd Wojewódzki: http://www.lubuskie.uw.gov.pl