RELACJA Z JUBILEUSZU NADANIA IMIENIA GIMNAZJUM

image_pdfimage_print

Wy jesteście przyszłością świata!
Wy jesteście moją nadzieją!

30 października br. nasze Gimnazjum celebrowało Jubileusz nadania imienia słynnego Polaka, dziś Świętego Jana Pawła II. To okazja, dla której gimnazjaliści, absolwenci, nauczyciele, przedstawiciele władz gminy oraz liczna grupa przyjaciół szkoły przybyło na tę wyjątkową uroczystość.

Obchody rozpoczęła uroczysta msza święta. Następnie w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury Pani Dyrektor Mirosława Furmanek tymi słowy powitała wszystkich uczestników spotkania:

Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie!

Dzisiaj obchodzimy wielkie święto – Jubileusz 10-lecia nadania szkole imienia. 13 października 2005r. uczniowie, nauczyciele, rodzice zgodnie zdecydowali, że Patronem naszego Gimnazjum będzie Wielki Polak, Wielki Nauczyciel, Wielki Człowiek – Jan Paweł II. Nie jesteśmy już anonimowi – mamy sztandar, tablicę pamiątkową, ceremoniał, hymn pt. „Nauczyciel młodych ludzi”. Ale przede wszystkim mamy swojego Mistrza, którego podziwiamy, którego chcemy naśladować i z którego Wielkością przyszło nam się zmierzyć. Dzisiejsza uroczystość pokaże, na ile nam się to udało. O latach z Janem Pawłem II opowiedzą nam za chwile uczniowie, nauczyciele i absolwenci. A będzie to magiczna opowieść. To nasz Patron nam powiedział, że „prawdziwie wielki jest ten człowiek, który chce się czegoś nauczyć”, że „musimy od siebie wymagać, nawet gdyby inni od nas nie wymagali”, przekonaliśmy się, że „człowieka należy mierzyć miarą serca”, pamiętamy że „tylko dziś jest nasze, to właśnie dzisiaj zaczyna się nasza przyszłość”. Jesteśmy pewni, że to Wy drodzy uczniowie „jesteście nadzieją świata”. Przez 10 lat z Janem Pawłem II staraliśmy się Wam pokazać drogę do źródła wiedzy, prawdy, miłości, sztuki. Chcieliśmy, by nasza szkoła miała i korzenie i skrzydła. Uczyliśmy młodzież miłości do ziemi rodzinnej, ale także otwieraliśmy okno na świat i pomagaliśmy spełniać marzenia. To nasi nauczyciele – ludzie z pasją stworzyli Wam warunki do rozwijania talentów, promowali ideę wolontariatu, zachęcali do aktywności fizycznej, uczyli patriotyzmu, miłości do literatury, teatru, muzyki, rozbudzali ciekawość podróżnika. Nasz Patron był z nami, kiedy płynęliśmy kajakami, podziwialiśmy Mazury, wędrowaliśmy po górach, czytaliśmy „Pana Tadeusza”, wystawialiśmy „Zemstę” czy „Dziady”. My byliśmy z Nim, gdy został Świętym i na widowisko „Przedrzeć się do wiary” zaprosiliśmy do gimnazjum wszystkich mieszkańców Przytocznej.

Przez te lata szkoła mogła się rozwijać dzięki zaangażowaniu pedagogów, pracowników administracji i obsługi, rodziców, władz lokalnych i oświatowych. Tylko taka współpraca gwarantuje sukcesy. Osiągamy dobre wyniki na egzaminie gimnazjalnym, jesteśmy Szkołą z klasą, Szkołą Odkrywców Talentów, Szkołą bez przemocy, Złotą Szkołą, Szkołą Współpracy. Nasi uczniowie odnoszą sukcesy dydaktyczne, artystyczne, zdobywają laury sportowe na szczeblu szkoły, gminy, województwa i kraju. Jesteśmy z nich dumni, Jan Paweł II także. Cieszymy się, że absolwenci ciepło wspominają nasze gimnazjum i chętnie tu wracają.

Jubileusz to wspomnienia, ale także życzenia.

Drodzy uczniowie! Starajcie się żyć i pracować na miarę wielkości naszego Patrona. Uczcie się każdego dnia, bo to Wasz „obowiązek, od którego nie można się uchylać”.

Drodzy nauczyciele! „Kochajcie ludzi młodych” i pamiętajcie, że „jest w nich olbrzymi potencjał dobra i twórczych możliwości” trzeba je tylko dostrzec i rozwijać.

Szanowni rodzice, przyjaciele szkoły! „Niech nasza droga będzie wspólna” dla dobra dzieci i środowiska lokalnego.

Wszystkim Państwu na kolejne lata dedykuję słowa naszego Patrona:

Chociaż nie jestem wśród Was na co dzień, Jak bywało przez tyle lat dawniej,

To przecież noszę w sercu wielką troskę. Wielką, ogromną troskę.

Jest to, moi drodzy, troska o was. Właśnie dlatego, że od was zależy jutrzejszy dzień.”

Dobrze, że jest Ktoś, kto się o nas troszczy i dlatego, zgodnie z życzeniem Jana Pawła II, zróbmy wszystko, aby następny dzień właśnie od nas zależał.

Taki patron to duma i radość, ale też obowiązek ciągłego wzrastania w nauce i wartościach głoszonych przez Papieża Polaka.

Z okazji święta dla gimnazjalistów zorganizowano konkursy: literacki, plastyczny i fotograficzny. Zwycięzcy otrzymali nagrody ufundowane przez Gminę Przytoczna oraz Radę Rodziców.

Część oficjalną wypełniły życzenia, bukiety kwiatów oraz upominki na rzecz szkoły wręczane przez zaproszonych gości, za które gorąco dziękujemy.

Punktem kulminacyjnym naszego Jubileuszu był niezwykły spektakl pod wymownym tytułem „Panta rhei” (wszystko płynie), przygotowany pod kierunkiem nauczycieli Mirosława Romanowskiego i Konrada Golca, z dużym zaangażowaniem młodzieży i grona pedagogicznego. Niezwykłe kreacje aktorskie, dowcipne teksty, nastrojowa muzyka, biało-czarne kostiumy oraz gra świateł wywarły na widzach niezapomniane wrażenia. Świadczą o tym cytowane poniżej wypowiedzi uczniów.

Spektakl „Panta rhei” był okazją do wspomnień, refleksji nad przemijającym czasem, a także przypomnieniem, że szkoła to nie tylko nauka, ale miejsce, gdzie nawiązuje się przyjaźnie i przeżywa radosne chwile. Uważam, że był to czas mile spędzony, który na długo pozostanie w mojej pamięci. Przedstawienie bardzo mnie wzruszyło.” (Julia G.)

Dla nas Jan Paweł II to autorytet godny naśladowania. Moim zdaniem święto było przepiękne. Cieszę się, że chodzę właśnie do takiej szkoły. Jestem tu ostatni rok, po jej ukończeniu na pewno będę tęskniła i przyjeżdżała w odwiedziny.” (Basia A.)

Ta uroczystość była dla mnie bardzo ważna, ponieważ to okrągły Jubileusz. Przedstawienie „Panta rhei” wzruszyło mnie do tego stopnia, że uroniłam kilka łez. Nigdy nie zapomnę tego wydarzenia i zawsze będę miło je wspominała, bo jak twierdził Jean Paul „Wspomnienia są jedynym rajem, z którego nie można nas wygnać.” (Daria Ł.)

Tego dnia długo, długo nie zapomnę. Dużo wrażeń. Zachwyt był ogromny.” (Bartek Rz.)

Taka uroczystość nie mogła odbyć się bez ulubionych przez naszego patrona kremówek, którymi delektowali się wszyscy uczniowie oraz zaproszeni goście. Każdy gimnazjalista otrzymał też pamiątkowy długopis ufundowany przez Radę Rodziców, a zaproszeni goście pamiątkowy folder.

Na zakończenie chcielibyśmy gorąco podziękować wszystkim darczyńcom oraz osobom, które wsparły nasze działania. Bez ich zrozumienia i pomocy finansowej nasze świętowanie nie miałoby takiej oprawy.

Sponsorami 10-lecia nadania imienia naszemu gimnazjum byli: Rada Rodziców Gimnazjum, Gmina Przytoczna, Starostwo Powiatu Międzyrzeckiego, Firma ARPOL Andrzej Śmigiel, GBS Międzyrzecz Oddział w Przytocznej, Nadleśnictwo Międzychód, PHU MAWI-TECH Małgorzata Pikus, Dominik Pacan, Bernadeta i Stanisław Pietrzak, Zbigniew Smejlis, Dariusz Maciński – Woodwaste, Angelika Sudoł, Natalia i Tadeusz Jasionkowie, Ewa i Bogusław Zaborowscy, Klub PSL, Klub Forum Gminy Przytoczna, Firma Algraf Agnieszki i Leszka Karczmarskich, Bartłomiej Orzeł, Anna Mikołajczak, Piotr Jeske, Joanna i Zbigniew Dudkowie, Karolina Czerniak, Bernadeta Racewicz, Agnieszka Środecka, Anna Jabłońska, Izabela Wąchalska, Sylwia Wilczyńska, Emilia Hercyg, Ewa Fanselow, Wioletta Rzepa, Anna Szczyszyk-Piasecka, Agnieszka Rzepka oraz Barbara Pawlik.

Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu.

tekst: Dorota Dymnicka, Elżbieta Piątyszek

foto: Iwona Bigoraj, Piotr Jeske