RELACJA Z KONCERTU

image_pdfimage_print

W niedzielę 22 maja 2016 roku w Gminnym Ośrodku Kultury odbył się uroczysty  koncert z okazji 1050. Rocznicy Chrztu Polski w wykonaniu muzyków Filharmonii Gorzowskiej.

W bieżącym roku przypada 1050. rocznica przyjęcia chrztu przez Polskę. Gmina Przytoczna, podobnie jak inne miasta w Polsce, włączył się w uroczyste obchody jubileuszu.

Chrzest Polski symbolizuje początek życia kościelnego jak i struktur państwa polskiego. Jako datę chrztu przyjmuje się rok  966. Zdaniem historyków nie jest to jednak data „pewna”. Pierwszą wzmiankę o polskim chrzcie można znaleźć w Kronice Thietmara z Merseburga z XI wieku. Następną w Kronice Galla Anonima z XII wieku. Ponadto informacje o chrzcie można znaleźć w rocznikach i kronikach średniowiecznych. Informacje nie zawsze są spójne. W jedenastowiecznej Kronice Thietmara możemy przeczytać, że chrzest Mieszka, księcia Polan, nastąpił po małżeństwie z Dobrawą. Z kolei w innych źródłach, że przed. Przypuszcza się, że chrzest odbył się w Ostrowie Lednickim albo w Gnieźnie lub Poznaniu.