SESJA W TABLECIE

image_pdfimage_print

 

 Bez wątpienia dzisiejsza sesja przejdzie do historii naszej gminy. Wszystko za sprawą zamiany tradycyjnych kartek na nowoczesne tablety.


     Bez wątpienia dzisiejsza sesja przejdzie do historii naszej gminy. Wszystko za sprawą zamiany tradycyjnych kartek na nowoczesne tablety.

  Pomysł na zamianę projektów uchwał i innych dokumentów niezbędnych w pracy radnych z tradycyjnych papierowych egzemplarzy na elektroniczne pliki, pojawił się już w poprzedniej kadencji. To ówczesny przewodniczący Jerzy Barski, rozmyślał nad zastosowaniem tych innowacyjnych rozwiązań pracy rady, które zaoszczędzają czas i są zdecydowanie mniej kosztowne. Pomysł odkładany z miesiąca na miesiąc nie doczekał się szczęśliwego finału w poprzedniej kadencji. Obecny przewodniczący Konrad Golec, wrócił do pomysłu i zdołał przekonać zarówno władze gminy jak też i samych radnych do tych rozwiązań. Koszt zakupu tych nowoczesnych urządzeń wraz z oprogramowaniem obsługi sesji i laptopami dla pracowników, sprzętem rejestrującym dźwięk to koszt niespełna 22 tys. zł. Ale to już koniec złych informacji dla budżetu gminy. Dalej można mówić już tylko o samych korzyściach, bo kwota wydana na jednorazowy zakup urządzeń jest adekwatna do środków wydawanych w jednym roku na obsługę ksera.  Dla przykładu na dzisiejszej sesji pojawił się dokument pod nazwą: Plan Gospodarki Niskoemisyjnej dla Gminy Przytoczna, który liczył 118 stron. Jeśli byśmy skserowali tylko tą jedną uchwałę dla radnych i pracowników urzędu, to podajnik kserokopiarki wydrukowałby 2 tysiące stron. Jak dołożymy kolejne materiały to tylko na jedną dzisiejszą sesję zapotrzebowanie na kartki formatu A4, wyniosłoby 3,5 tysiąca sztuk. Do tego trzeba doliczyć koszty pracownika i używanego pojazdu do rozwiezienia tych materiałów pod adresy radnych. Od kilku dni ten proces załatwiany jest jednym kliknięciem myszki. Stąd wniosek, że w kolejnych latach koszty funkcjonowania biura rady spadną o kwotę 20 tysięcy złotych.

     Pracujący na urządzeniach, bez dźwigania zbędnych kilogramów makulatury i dokumentów, za pomocą wpisanych haseł, będą mogli wrócić do wcześniejszych materiałów, nawet tych sprzed kilku lat. Ważną zmianą i istotną różnicę widać na przykładzie pracy urzędu i informacji kierowanych do rady. Dużym problemem poprzedniej kadencji był brak dostatecznych i aktualnych informacji w czasie sesji. Wiązało się to z tym, że materiały sesyjne wysyłane były do radnych na siedem dni przed sesją. W tym okresie urząd wciąż pracował i zdarzało się, że wysłane wcześniej informacje są już nieaktualne bądź diametralnie odmienne. Obecnie wszystko dostarczane jest na bieżąco wszystkim radnym, przez co unikamy zbędnych niedomówień. Korzystający z tabletów nie będą mogli ich wykorzystać w innych celach, ponieważ przenośne monitory nie maja funkcji robienia zdjęć, jak również możliwości surfowania po stronach internetowych czy profilach społecznościowych. Jedyne oprogramowanie jakie posiadają to e-sesja – program niezbędny do pracy w radzie gminy.

    Gratulujemy zdecydowania się na innowacyjne  rozwiązania, pójścia z duchem czasu i wskazania innym, że możemy być dobrym przykładem nowoczesnego samorządu. Jesteśmy pierwszą gminą w naszym powiecie i jedną z nielicznych w województwie, która idąc z postępem niweluje koszty.