SPOTKANIE AUTORSKIE Z BARBARĄ KOSMOWSKĄ

image_pdfimage_print

9 kwietnia Gminna Biblioteka Publiczna w Przytocznej gościła  Barbarę Kosmowską, autorkę książek dla młodzieży i dorosłych oraz laureatkę wielu konkursów.

 

9 kwietnia Gminna Biblioteka Publiczna w Przytocznej gościła  Barbarę Kosmowską, autorkę książek dla młodzieży i dorosłych oraz laureatkę wielu konkursów, m. in.”Uwierz w siłę wyobraźni” i „Dziennik Polskiej Bridget Jones”. Pisarka przyjechała na zaproszenie Dyskusyjnego Klubu Książki, który działa przy naszej gminnej bibliotece.

Pani Basia Kosmowska jest sympatyczną, ciepłą, pełną uroku osobistego osobą, odnoszącą się z wielkim szacunkiem do czytelnika zarówno młodego, jak i starszego.

Już od pierwszych chwil  swoją osobowością ujęła przybyłych uczestników spotkania – uczniów gimnazjum i szkół podstawowych z Wierzbna i Przytocznej.

Z lekkością i humorem opowiadała o początkach swojej kariery literackiej, a także o życiu prywatnym. Następnie udzielała wyczerpujących odpowiedzi na pytania uczestników spotkania, dotyczące jej warsztatu literackiego. Pani Kosmowska przedstawiała swoje starsze i najnowsze powieści dla dzieci i młodzieży. Zaznaczyła, że można je czytać w każdym wieku. Spotkanie zakończyło się indywidualnymi rozmowami z pisarką, przy podpisywaniu licznie zakupionych książek.

Barbara Kosmowska debiutowała w latach 70. w czasopiśmie „Na przełaj”, ale na publikację jej pierwszej powieści trzeba było poczekać prawie trzydzieści lat – „Głodna kotka” ukazała się w 2000 r. Dotąd wydała 12 powieści, z których dwie zdobyły prestiżowe wyróżnienia. Książka „Teren prywatny” – nazywana najbardziej kobiecą powieścią Kosmowskiej – w 2001 r. wygrała konkurs literacki pod nazwą „Dziennik polskiej Bridget Jonem” i przyniosła autorce popularność. Trafiła też na listę bestsellerów dziennika „Rzeczpospolita”. Jej powieść dla nastolatek Buba wygrała konkurs „Uwierz w siłę wyobraźni” i została nominowana do Nagrody Polskiej Sekcji IBBY „Książka Roku 2003”, a Pozłacana rybka dostała I nagrodę w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren.

źródło: Gminny Ośrodek Kultury w Przytocznej