SPOTKANIE NOWOROCZNE

image_pdfimage_print

Delegacja z Przytocznej, wzięła udział w noworocznym spotkaniu w partnerskiej gminie Wusterhausen/Dosse.

 

     Delegacja z Przytocznej, brała udział w noworocznym spotkaniu, które odbyło się 23 stycznia w partnerskiej gminie Wusterhausen/Dosse. Pobyt  w niemieckiej gminie rozpoczął się od wspólnego występu grup tanecznych z obu gmin. Zespół Nowinka wprowadził w zachwyt zebraną w hali sportowej widownię. Głównym celem tego kulturalnego spotkania było pokazanie uchodźcom z krajów objętych konfliktami m.in. Afganistanu, że poprzez kulturę można poznawać narody i ich obyczaje. Burmistrz Roman Blank wspólnie z wójtem Bartłomiejem Kucharykiem, podjęli się wspólnego zadania. Postanowili naocznie pokazać przebywającym od blisko pół roku w Wusterhausen uchodźcom, że partnerstwo to wspólne przedsięwzięcia, które zbliżają do siebie ludzi innych kultur. Pierwszy raz od sześciu miesięcy Afgańskie dzieci siedziały z niemieckimi dziećmi w jednej ławce.

 

    Punktem kulminacyjnym wizyty, było wieczorne noworoczne spotkanie w którym udział wzięło blisko 150 osób. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło posłów z Bundestagu, jak również Ministra Finansów Brandenburgii. Przemówienie wójta gminy Przytoczna, w którym mówił o znaczeniu i korzyściach wynikających z partnerstwa, kilkakrotnie przerywane było brawami. Bartłomiej Kucharyk zaprosił do jeszcze szerszej współpracy przedsiębiorców, którzy licznie przybyli na piątkowe spotkanie.

 

   Miłym akcentem naszej wizyty były poranne informacje w lokalnej prasie i radiu, podkreślające naszą obecność i jej znaczenie.