SPOTKANIE Z ADAMEM WAJRAKIEM

image_pdfimage_print

„…Nagle coś wielkiego i szarego wystrzeliło, zawróciło, rozpędziło się i ani się obejrzałem, jak wilczysko skoczyło i ogromnymi łapami trzepnęło mnie w klatkę piersiową…”

            Kto lubi czytać książki przyrodnicze, po takim wstępie, nie może już się doczekać, co będzie dalej. Jak potoczyła się największa przygoda życia naszego podróżnika, przyrodnika, dziennikarza mieszkającego w Puszczy Białowieskiej – Adama Wajraka? Po latach tropienia wilków i przyjaźni z tymi najbardziej fascynującymi drapieżnikami Europy napisał nową książkę „Wilki”. Lektura jest wspaniała. My, ludzie, mamy wrodzony lęk, a wręcz gigantyczny strach przed tymi drapieżnikami. Dlaczego tak bardzo boimy się wilków? Czy ktoś z Was próbował się nad tym zastanowić?

            Zapewniam wszystkich, że po lekturze książki zupełnie inaczej będziecie patrzeć na te niezwykłe zwierzęta. W naszych lasach pojawiają się już wilki, które jakiś czas temu skazano na zagładę. Na szczęście obecnie są zwierzętami podlegającymi całkowitej ochronie. Dzieci coraz częściej pytają o te zwierzęta. Czy wilk boi się człowieka?

            A może jest tak jak w „Czerwonym Kapturku”, że tylko czyha na niewinną ofiarę? Moi Kochani, zachęcam Wszystkich do lektury. Znajdziecie w niej odpowiedzi na te i inne pytania.

            Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Wierzbnie mogą pochwalić się dużą wiedzą na temat tych zwierząt. Książka Pana Wajraka, tak jak poprzednie, oczarowała młodych miłośników przyrody. Czytaliśmy ją z wypiekami na twarzy. Największe jednak wrażenie zrobiło na nas bezpośrednie spotkanie się z autorem książki. 9 grudnia pojechaliśmy do Poznania, aby osobiście porozmawiać z Panem Adamem i zadać mu przygotowane wcześniej pytania. Autor książki chętnie na wszystkie odpowiadał. Opowiedział jak doszło do powstania książki, przytaczał anegdoty ze swojego życia i życia zwierząt. Okazał się ciepłym, wrażliwym i miłym człowiekiem, który kocha przyrodę i ludzi. Na zakończenie wszyscy ustawili się ogromnej kolejce, aby dostać wpis od autora. Przez sześć godzin Pan Adam podpisywał książki i rysował miniaturowe zwierzęta. Mogliśmy podziękować również za ciekawe filmy przyrodnicze, które tworzy na terenie całej Polski pod hasłem „Wajrak na tropie”. Oglądamy je chętnie na zajęciach przyrodniczych. Jeszcze raz zachęcam wszystkich do przeczytania książki.

                                                                                                                                 Jolanta Hała