STARZY NIE CZYTAJĄ? W MŁODYCH NADZIEJA!

image_pdfimage_print

Według badań 63% Polaków nie czyta książek. Jedyna nadzieja w młodym pokoleniu. Stąd pomysł ogólnopolskiej akcji masowego czytania w jednym miejscu pod hasłem „JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM”. Głównym celem akcji jest promocja czytelnictwa książek wśród uczniów, inicjowanie mody na czytanie i pokazanie nieczytającym uczniom, że obcowanie z lekturą to powszechne zjawisko wśród ich rówieśników. Biblioteka Pedagogiczna WOM w Gorzowie Wlkp. w ramach XIII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek ogłosiła w dniu 12 maja miejską akcję bicia rekordu w ilości osób czytających na szkolnej przerwie.

Gimnazjaliści z Przytocznej włączyli się do obu tych akcji. Na boisku i placu przyszkolnym wszyscy uczniowie szkoły pojawili się tego dnia ze swoimi książkami. Każdy czytał to, na co miał ochotę. Jak do twarzy młodym ludziom jest z książką, pokazuje nasza fotorelacja. Oddawaliśmy się lekturze w ślimaku wokół klombu, siedząc na ławkach, sztucznej murawie. Kilkadziesiąt osób czytało jednocześnie stojąc wokół Orlika. Każda klasa była tego dnia jedną literą alfabetu, razem stworzyliśmy hasło CZYTAM.

Niech moda na czytanie zatacza coraz szersze kręgi. A jeśli do czytania udało się nam tego dnia zachęcić choćby tylko jedną młodą osobę, to i tak było warto!

  Dorota Dymnicka
foto: Mirosław Romanowski