Święto Pomidora 2016

image_pdfimage_print

Tegoroczne Dni Przytocznej – Święto Pomidora i Dożynki Gminne trwały przez trzy dni od 26 do 28 sierpnia. Była to szczególna impreza, gdyż Święto Pomidora zorganizowano już po raz dziesiąty.  Organizatorzy zadbali o atrakcyjność programu i szeroki wachlarz rozrywki, by każdy tu znalazł coś dla siebie.

Tradycyjnie już imprezę uświetnił największy w kraju lunapark Krasnal, do którego tłumnie przybywali dzieci, młodzież i dorośli. Pogoda dopisała i z pewnością przyczyniła się do bardzo wysokiej frekwencji gości. Wśród uczestników imprezy przemieszczał się Pomidor Jacuś – maskotka Święta Pomidora, który przeprowadzał także różne konkursy i zabawy dla dużych i małych.

Bitwa pomidorowa, jeszcze długo przed jej rozpoczęciem,  wypełniła plac imprezy po brzegi i nic w tym dziwnego, bowiem do Przytocznej zawitali Piraci. Organizatorzy postawili w tym roku na klimaty morskie i za sprawą doskonałej dekoracji i nieocenionych aktorów-amatorów udało się nam poczuć morską bryzę, dworski szyk i jak na prawdziwą bitwę pomidorową przystało, ducha walki.

Po fascynującej bitwie na jej uczestników i obserwatorów czekała kuchnia plenerowa, która w tym roku serwowała potrawę o nazwie Szakszuka a’la Przytoczna.

Jubileuszowy wieczór rozbłysnął gwiazdami, bowiem na scenie pojawiła się jedna z największych gwiazd muzyki disco polo – zespół WEEKEND, a zaraz po nim legenda polskiej muzyki rockowej – zespół LADY PANK.

Liczne grono wytrwałych uczestników imprezy mogło bawić się do późnych godzin nocnych na „dyskotece dorosłego człowieka”. Stare hity w nowoczesnym wydaniu zagrał Dj Gregory oraz Pesos Sax Fighter.

Kolejny dzień świętowania rozpoczął się w duchu rywalizacji, gdzie na jeziorem Przytoczno odbyły się zawody wędkarskie o Puchar Przewodniczącego Rady Gminy. Tego dnia miały się również odbyć regaty żeglarskie i windsurfing nad jeziorem Lubikowskim, które ze względów pogodowych  przeniesiona na niedzielę.

Ciąg dalszy imprezy w Przytocznej rozpoczęto o godz. 14.30 od występów naszej uzdolnionej młodzieży. Swoje umiejętności wokalne zaprezentowali podopieczni  Gminnego Ośrodka Kultury, a talenty taneczne zespoły T-Teens i Nowinka.

Następnie ogłoszono wyniki konkursów ogłoszonych przez Wójta Gminy Przytoczna, które przedstawiały się następująco:

Za najsmaczniejszą potrawę pomidorową:

I miejsce Joanna Sprohs – Wierzbno

II miejsce Sylwia Materna – Chełmsko

III miejsce – Magdalena Tymeczko – Chełmsko

Za najsmaczniejszy chleb:

I miejsce – Jolanta Pradela – Skwierzyna

II miejsce – Danuta Sroka – Przytoczna

III miejsce – Agata Tarasiewicz – Rokitno

Za najsmaczniejsze ciasto:

I miejsce – Katarzyna Mądrowska – Przytoczna

II miejsce – Joanna Barska – Skwierzyna

III miejsce – Rozalia Tucka – Przytoczna

Za najładniejszą posesje:
I miejsce – Zdzisława Flens – Przytoczna

II miejsce – Magdalena Tymeczko – Chełmsko

III miejsce – Sylwia Szlachetko – Przytoczna

Za najładniejszy balkon:

I miejsce – Małgorzata Kąkol – Przytoczna

II miejsce – Katarzyna Dąbrowska – Chełmsko

III miejsce – Ewa Środecka – Wierzbno

Za najładniejszy blok:

I miejsce – Blok przy ulicy Głównej 56 w Przytocznej

Regaty Żeglarskie:

  1. Jachty klasa otwarta

I miejsce – Jacht „LALAMIDO” POL-55, sternik Jarosław Dudek, załoga: Nikodem Dudek, Urszula Kaczmarek

II miejsce – Jacht „ARCADI” POL-169, sternik Arkadiusz Klemenczak, załoga: Dawid Banasik, Patryk Szadkowski

  1. Jachty klasa kabinowo

I miejsce – Jacht „LILI” sternik Janusz Gabryniewski, załoga Ireneusz Gabryniewski

II miejsce – Jacht „ISIL” sternik Jerzy Rybakowski, załoga Sławomira Rybakowska

III miejsce – Jacht „MAGNUS” sternik Jacek Olejniczak, załoga Bolesław Olejniczak

Windsurfing:

I miejsce – Zdzisław Środecki

II miejsce – Sebastian Pikus

Niezwykle miło spędziliśmy czas słuchając śląskich szlagierów, przy których mogliśmy znakomicie się bawić wspólnie z Karpowicz Family. Główną atrakcją sobotniego wieczoru była wielka Gala Disco Polo. Na scenie pojawili się znakomici artyści – B-QLL, Endrju i Camasutra. Niewątpliwym show był koncert zagranicznej gwiazdy muzyki pop Mario Bischin. Główna gwiazda wieczoru – zespół Long&Junior porwał tłumy do tańca i zabawy swoimi największymi przebojami: „Tańcz, tańcz, tańcz”, „Bądź moją królewną”, „Będę śpiewał i grał”. W tonie muzyki disco polo organizatorzy przygotowali jubileuszową niespodziankę. Na scenie pojawili się Wójt Gminy Przytoczna Bartłomiej Kucharyk wraz z małżonką Martą Kucharyk oraz Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Piotr Barski i nasz lokalny artysta Bartłomiej Orzeł, którzy zaśpiewali wiązankę największych przebojów muzycznych z gatunku disco polo. Ten oszałamiający występ przyćmił wszystkie inne gwiazdy, no może z wyjątkiem tych, które niebawem pokazały się na niebie – urzekających fajerwerków. Dla najbardziej wytrwałych uczestników imprezy zagrał zespół Antrakt. Zabawa taneczna trwała do godziny 2.00 i do ostatniej piosenki parkiet zapełniali nasi mieszkańcy i liczni goście z innych okolic.

Niedzielne świętowanie rozpoczęło się w kościele parafialnym w Przytocznej od dożynkowej mszy św. Następnie korowód dożynkowy przemaszerował do miejsca uroczystości, gdzie rozpoczęto ceremoniał dożynkowy. Wójt Gminy podziękował wszystkim rolnikom za ich ciężką całoroczną pracę. Po części oficjalnej rozstrzygnięty został konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy, w którym przyznano: I miejsce dla sołectwa Goraj, II miejsce dla sołectwa Wierzbno i III miejsce dla sołectwa Twierdzielewo.

Podczas niedzielnego popołudnia na przytoczańskiej scenie gościliśmy kolejnych artystów – Wojciecha Gąssowskiego i Andrzeja Rybińskiego, którzy przypomnieli nam przeboje z dawnych lat. Tegoroczne Święto Pomidora i Dożynki Gminne zakończyła Gala Operetki i Musicalu Sceny Łódzkiej – Anna i Romuald Spychalscy.

plakat 2016