UROCZYSTOŚĆ Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

image_pdfimage_print

 

11 listopada odbyły się uroczystości z okazji Święta Niepodległości.

 

Szanowni Mieszkańcy Gminy Przytoczna

Kolejny już raz spotykamy się w tym miejscu, aby oddać chwalę i cześć wszystkim tym naszym rodakom, którzy w imię wolności naszej ojczyzny, poświęcili najcenniejszą wartość jaką dał nam Bóg – czyli ludzkie życie.

Od wielu lat spotykamy się w tym samym miejscu. Tym samym, ale jakże innym od maja tego roku. Bo to właśnie dzięki grupie inicjatywnej naszych mieszkańców, pomnik, który dla wielu z nas był powodem dyskusji na temat jego symbolu, nabrał nowego wymiaru historycznego. Dzięki pomysłowi i determinacji tych osób wmurowano ziemię z takich symbolicznych dla naszej ojczyzny miejsc jak: Gross-Rosen, Obóz Koncentracyjny 1940 – 1945, Cedynia, Bitwa Pod Cedynią 972, Grunwald, Bitwa Pod Grunwaldem 1410, Częstochowa, obrona Jasnej Góry 1655, Warszawa Powstanie Warszawskie 1944, Westerplatte, Obrona Westerplatte 1939, Cedynia Forsowanie Odry 1945, Berlin, Bitwa o Berlin 1945, Kuropaty, miejsce pomordowanych Polaków przez NKWD.

I dlaczego dziś możemy mówić o patriotyźmie nie tym znanym nam tylko z podręczników, skoro realizacja takich inicjatyw jest przykładem do naśladowania i mówienia o tym, że nie tylko pamiętamy o naszych rodakach 11 listopada, ale cześć im oddajemy każdego dnia. Dziękuję Wam za to w imieniu wszystkich mieszkańców Gminy Przytoczna!!!

Dziękuję wszystkim nauczycielom i rodzicom za wychowanie młodego pokolenia w duchu patriotyzmu. Bo jak tego nie zauważyć skoro w czasach komputeryzacji, informatyzacji i pogoni za dobrobytem, na apelu klas I usłyszeć można głośny i płynący z serca, znany nam tu wszystkim wiersz: Kto Ty jesteś? … a za kilka dni trzylatki z przedszkola, spacerujące ulicami naszej miejscowości na czele z powiewającą biało-czerwoną flagą uzupełniają wiersz o pytanie: Czy ją kochasz? Kocham szczerze. A w co wierzysz? W Polskę wierzę!!!

Tą wiarę i miłość do ukochanej ojczyzny widać na ulicach naszych miast przez tak łatwy symbol, jak wywieszenie flagi narodowej na naszych budynkach. Tą tradycją zarażajmy naszych sąsiadów, ponieważ jeszcze dwa pokolenia temu, wielu Polaków pragnęło zobaczyć, dotknąć białoczerwone barwy i wtulić się w nie, jak w kogoś na kogo z utęsknieniem czeka się przez całe życie.

Nie rzucim ziemi skąd nasz ród!
Nie damy pogrześć mowy.
Polski my naród, polski lud, 
Królewski szczep Piastowy. 

Do krwi ostatniej kropli z żył
Bronić będziemy ducha,
Aż się rozpadnie w proch i w pył
Krzyżacka zawierucha.

Nie damy miana Polski zgnieść
Nie pójdziem żywo w trumnę
W Ojczyzny imię, na jej cześć
Podnosi czoła dumne.

Odzyska ziemi dziadów wnuk!
Tak nam dopomóż Bóg!

To między innymi te słowa dawały im skrzydeł do walki, która trwała 123 lata. Wierzmy w nasz kraj i piszmy nową historię naszej ojczyzny. Ojczyzny wolnej, wyzwolonej i mającej szansę na dynamiczny rozwój. Rozwój, którego podobnie jak kiedyś, nie sposób zrealizować w jeden rok, i który podobnie jak wtedy, kosztuje wiele wyzwań, wyrzeczeń a przede wszystkim jedności narodowej.

 Wójt Gminy  Przytoczna

/-/  Bartłomiej Kucharyk

Zachęcamy  do odsłuchania przemówienia poprzez pobranie pliku poniżej.

 

foto: Piotr Jeske