WARSZTATY W CENTRUM NAUKI KOPERNIK

image_pdfimage_print

W dniu 07 kwietnia 2014 r. p. Jolanta Konieczna wzięła udział w zajęciach laboratoryjnych z fizyki.


   Aby rozwijać posiadane umiejętności oraz efektywnie korzystać z metod pracy z uczniem opartych na dociekaniu naukowym, w dniu 07.04.14r. wzięłam udział w zajęciach laboratoryjnych z fizyki „Spektroskopia optyczna”, które odbyły się w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.  Warsztaty stanowią część działania „Nauczyciel – Odkrywcą”, realizowanego w ramach projektu „Opracowanie i pilotaż aktywnych metod pracy nauczyciela z uczniem opartych na metodzie badawczej”.

   W celu kształcenia i rozwoju naukowego nauczycieli Centrum Nauki Kopernik udostępniło swoje świetnie wyposażone laboratoria do pracy badawczej. Podczas warsztatów skoncentrowaliśmy się na technikach spektroskopowych, dzięki którym analizując strukturę widmową, mogliśmy określić skład ośrodka emitującego lub pochłaniającego światło. Przyglądając się światłu emitowanemu przez różne źródła, zastanawialiśmy się, dlaczego nasze oczy mniej męczą się przy tradycyjnej żarówce i co można znaleźć w blasku świetlówki energooszczędnej. Przy pomocy spektrofotometrów sprawdziliśmy, co świeci w neonówce, a co pomaga rozpalić się ulicznej latarni. Zidentyfikowaliśmy pierwiastki znajdujące się w atmosferze ziemskiej. Dzięki zjawisku fluorescencji, przekonaliśmy się, że światło ma kwantową naturę.

   Nasze badania dowiodły, że światło dostarcza nam niezliczonej ilości informacji, dlatego z powodzeniem jest wykorzystywane jako narzędzie badawcze. Takie zajęcia rozbudzają ciekawość i apetyt na wiedzę.

 

Jolanta Konieczna