WIELKIE CZYTANIE W SZKOLE PODSTAWOWEJ

image_pdfimage_print

           Pod koniec września w naszej szkole odbyło się „Wielkie czytanie”, które będzie serią cyklicznych spotkań z literaturą dziecięcą. Pierwszym gościem, który zaszczycił dzieci swoją obecnością, była Pani Dyrektor Brygida Konieczna, przeczytała baśń pt. „Złotowłosa i trzy misie”. Interpretacja utworu w wykonaniu Pani Dyrektor bardzo podobała się słuchaczom, tym bardziej, że do jej przedstawienia zostały użyte rekwizyty – trzy pluszowe misie. Nasze sześciolatki, dla których będą organizowane te spotkania, słuchały baśni z zaciekawieniem i  w  pełnym skupieniu. Nic dziwnego, że później chętnie zgłaszały się do odpowiedzi na pytania związane z treścią utworu, które zadawała Pani Dyrektor.
Poprzez takie właśnie spotkania z literaturą realizowany jest ważny punkt podstawowych kierunków polityki oświatowej państwa, a mianowicie: Rozwijanie kompetencji czytelniczych oraz upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci i  młodzieży.
Bardzo ważne jest, aby wdrażać u dzieci zainteresowanie książką już od najmłodszych lat i uczyć aktywnego słuchania. Literatura kształtuje w człowieku poczucie piękna, dobra i prawdy. Rozwija twórczą wyobraźnię, jest jedną z  podstawowych aktywności człowieka, zawiera w sobie ogromne walory wychowawcze. Uczy empatii, kształtuje system wartości.
Na spotkania z dziećmi będą zapraszani goście, którzy wykonują różne zawody. Być może z chęcią opowiedzą o sobie i swojej profesji.
Mały Samorząd Uczniowski przygotował niespodziankę, dzięki której każdy z nas będzie mógł Panią Dyrektor poznać bliżej, dowiedzieć się nieco o dzieciństwie. Przeczytajcie krótki wywiad.

Pani dyrektor czy lubi pani czytać książki i oczywiście dlaczego?
Pani Dyrektor: Lubię czytać, ponieważ mnie to relaksuje i odpręża. Najczęściej sięgam po ciekawe lektury w wakacje, gdyż mam na to czas.

Jaka była Pani ulubiona książka z dzieciństwa?
Pani Dyrektor: Moją ulubioną książką były „Dzieci z Bullerbyn”.

No a teraz cofnijmy się w przeszłość. Ile lat miała pani kiedy dostała pani swoją pierwszą książkę?
Pani Dyrektor: Nie pamiętam. W moim domu rodzinnym zawsze było dużo książek. Mój tata lubi czytać i na pewno to on przeczytał mi pierwszą książkę.

Jaką książkę jako pierwszą samodzielnie pani przeczytała?
Pani Dyrektor: „Alicja w krainie czarów”.

Jaka jest pani ulubiona książka i dlaczego?
Pani Dyrektor: Lubię czytać książki obyczajowe, ale także biograficzne. Interesuję się również życiem postaci historycznych, co niewątpliwie jest związane z moim wykształceniem.

Jak zachęciłaby pani dzieci do czytania książek? Dlaczego należy czytać?
Pani Dyrektor: Czytanie książek nas wzbogaca, rozszerza zasób słownictwa, pobudza naszą wyobraźnię. Jest nam łatwiej pokonać wiele trudnych dróg w naszym codziennym życiu.

Dziękujemy za wywiad!

Wywiad przeprowadzili:
Hanna Bierka kl. IIIc – przewodnicząca MSU
Eryk Judkowiak kl. IIa – zastępca MSU

Lucyna Tratwal – opiekun MSU