WIEŚCI ZE SZKOŁY PODSTAWOWEJ W PRZYTOCZNEJ

image_pdfimage_print

W artykule: akademia z okazji rocznicy odzyskania niepodległości, wycieczka do GBS, konkurs pt.: „Oszczędna świnka”, konkursy przedmiotowe – podsumowania.

 

Ty to masz szczęście…

Akademia z okazji rocznicy odzyskania niepodległości

Niezwykła siła słowa poetyckiego, magia muzyki oraz realistyczne obrazy przekazane za pomocą nowoczesnych narzędzi multimedialnych. Połączenie tych elementów sprawiło, że widzowie zgromadzeni w domu kultury wzięli udział w wyjątkowej lekcji historii.

   Młody człowiek gra na komputerze i bardzo denerwuje się, że coś mu nie wychodzi. Narzeka na swój los, jest przekonany, że jego życie jest pasmem nieszczęść, niepowodzeń i trudności nie do pokonania. Na szczęście ma wspaniałego dziadka, który próbuje go przekonać, że ma szczęście, bo może wychowywać się we współczesnej Polsce. Wnuczek pozostaje niewzruszony, więc staruszek rozpoczyna przejmującą opowieść o czasach zaborów i walki o niepodległość.

   Widzowie wspólnie z aktorami uczestniczą w powstaniach narodowowyzwoleńczych, I wojnie światowej. Z przejęciem słuchają przemówień Józefa Piłsudskiego. Razem z młodymi Polakami biorą udział w tajnych spotkaniach literackich i słuchają fragmentów Pana Tadeusza. Idą na lekcje religii, na której ksiądz tłumaczy dzieciom, w jaki sposób mają być dobrymi patriotami.

   Widzowie są również świadkami prywatnych, bardzo intymnych scen. Zapłakana matka żegna swoich synów i przypomina sobie, jak niegdyś opuszczał ją mąż, ojciec i dziadek. Zrozpaczona dziewczyna błaga swojego chłopaka, który także rusza walczyć o wolność ojczyzny, by wrócił do niej żywy  On tłumaczy ukochanej, że ta służba jest jego obowiązkiem, nie chce go unikać. Publiczność gości także w polskim domu podczas Wigilii. Przecież to właśnie tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie pozwalała zachować tożsamość narodową.

   Współczesny nastolatek zaczyna rozumieć, że rzeczywiście ma szczęście. Przejmuje się losem tych, którzy walczyli o wolność Polski. Przyrzeka, że o tym nigdy nie zapomni i bardzo dziękuje swojemu dziadkowi za tę niezwykłą opowieść.

   W podróż w czasie zabrały uczniów i nauczycieli Panie: Hanna Urbanek, Natalia Baran i Dorota Kmieciak. Wyjątkową i profesjonalną oprawę muzyczną oraz efekty świetlne przygotował Pan Piotr Barski.

   Twórcy akademii dziękują wszystkim aktorom za ogromne zaangażowanie w przygotowanie przedstawienia. Szczególne słowa wdzięczności kierują do Macieja Korczyńskiego – ucznia klasy pierwszej gimnazjum, który zgodził się wspomóc ekipę ze szkoły podstawowej swoim talentem wokalnym.

   Twórcą tegorocznej akademii należą się ogromne gratulacje. Poruszyli do głębi serca i dusze widzów. Wielu nie mogło powstrzymać łez. To co piękne i wrażliwe autentycznie wzrusza. Dziękujemy za tę artystyczną ucztę. Z pewnością długo jej nie zapomnimy. 

 Renata Pałka

 


 

Jak już będę dorosła i wysoka jak sosna, to zostanę, zostanę, zostanę… no, kim?

Uczniowie klasy III b w odwiedzinach w GBS w Przytocznej.

   W bieżącym roku szkolnym uczniowie klasy III b spotykają się z osobami wykonującymi różne profesje. Każde ze spotkań poszerza horyzonty dzieci i daje im możliwość dokładniejszego poznania specyfiki różnych zawodów, a co za tym idzie sprawdzenia, czy aby w tym kierunki kiedyś i oni się nie wybiorą. I choć rok szkolny niedawno się zaczął, mieli już możliwość podziwiać tancerzy, aktorów, spotkali się z leśniczym, kucharzem, policjantkami i policjantami.

   W poniedziałek, 27.10.2014 r., odwiedzili Oddział Gospodarczego Banku Spółdzielczego w Przytocznej. Pani dyrektor Edyta Drogosz opowiedziała dzieciom, na czym polega praca w banku. Trzecioklasiści mieli możliwość zwiedzić większość bankowych pomieszczeń, poznać pracowników, dowiedzieć się jakiego typu formalności można u nich załatwić, z jakimi problemami można się zgłosić. Dzieci chętnie zadawały pytania i na każde z nich uzyskiwały wyczerpującą odpowiedź. Najbardziej nurtowała ich jednak jedna kwestia – gdzie ukryty jest sejf i ile pieniędzy jest w nim przetrzymywanych. Pani dyrektor wyjaśniła uczniom, że tego typu informacje objęte są tajemnicą bankową. Pani Edyta zachęcała trzecioklasistów do oszczędzania w SKO. Zaproponowała uczniom, by zapoznali się z materiałami zamieszczonymi na stronie internetowej www.skowsgb.pl. W trakcie spotkania dzieci otrzymały słodkie upominki – lizaki z logiem SKO.

   Uczniowie wraz z wychowawczynią dziękują Pani dyrektor – Edycie Drogosz za spotkanie, poświęcony dla nas czas i upominki. To nie jest nasz ostatnia wizyta. Pani dyrektor zaprosiła trzecioklasistów do banku, by tam wzięli udział w wyjątkowej lekcji matematyki. Już nie mogą się doczekać! Mierzenie się z wyzwaniami matematycznymi w takim miejscu jak bank będzie na pewno bardzo ciekawe. 

Ania Materna


Raz, dwa, trzy… oszczędzaj i Ty!

Konkursowe zmagania naszych uczniów.

   Spotkanie i rozmowa z pracownikami Gospodarczego Banku Spółdzielczego w Przytocznej zmobilizowała uczniów klasy III b do założenia klasowego konta na stronie internetowej www.skowsgb.pl. To właśnie na niej znaleźliśmy informacje o organizowanych przez bank konkursach i postanowiliśmy spróbować swoich sił.

   Uczniowie z ogromnym entuzjazmem zabrali się za wykonywanie świnek skarbonek z materiałów recyklingowych. Po niespełna tygodniu sześć niezwykłych, wyjątkowych i niepowtarzalnych skarbonek pojawiło się w naszej szkole. Do konkursu przystąpiło również dwoje uczniów z klasy pierwszej.

   Amelka, Eryk, Julka, Martyna, Michał, Miłosz, Paweł i Wiktoria pierwszą część zadania wykonali sami – przygotowali swoje OSZCZĘDNE ŚWINKI. Teraz my spróbujmy ich wspomóc, oddając swój głos na wykonany przez nich projekt. Zwycięzca otrzyma drobną nagrodą rzeczową dla siebie oraz stół do tenisa stołowego dla szkoły. Czy kogoś z nas nie ucieszy nowiusieńki stół  pingpongowy? Wystarczy tak niewiele, a wygrać możemy coś cennego. Stół pingpongowy to także szansa by w nowy i aktywny sposób spędzać czas. Być może za kilka lat okaże się, że ktoś zostanie mistrzem świata w tenisie stołowym. Dajmy uczniom szanse, by rozwijali swoje pasje i odkrywali talenty.

   Wystarczy zalogować się na stronie www.skowsgb.pl, a następnie wśród zgłoszonych projektów wyszukać te, które są z miejscowości Przytoczna (http://www.skowsgb.pl/oszczedna-swinka/list?q=przytoczna&where=city) . Każdego dnia można oddać jeden głos na wybrany projekt. Głosowanie trwa do 28.11.2014 r.

Zachęcam Was do oddawania głosów!

Ania Materna 

Konkursy przedmiotowe – podsumowania

Historia, matematyka, przyroda, język polski i w tym roku także język angielski to przedmioty, którym wyzwanie rzucili uczniowie naszej szkoły. Wydaje się, że co roku cieszą się one większym zainteresowaniem.

   Już wzięcie w nich udziału jest ogromnym sukcesem i dużym wysiłkiem. Konkursowe treści, które uczniowie muszą opanować wykraczają poza wiedzę obowiązującą w podstawówce. Z tego powodu wszyscy mogą czuć się zwycięzcami – podjęli walkę.

   Wyniki tego starcia prezentowały się bardzo różnie. Choć dopingowaliśmy wszystkich, do kolejnego etapu zakwalifikowały się dwie osoby. Z matematyki awans wywalczył Kacper Fabiański z klasy VI b. Na etap rejonowy z języka polskiego pojedzie Marta Nalepa z VI b.

   Jest jeszcze trochę czasu, by jak najlepiej się przygotować. Etapy rejonowe poszczególnych konkursów odbędą się w grudniu. Życzymy powodzenia Marcie i Kacprowi i wierzymy w ich sukces.

 

Hanna Urbanek

Renata Pałka