WIOSENNE WĘDRÓWKI W POSZUKIWANIU TWÓRCZEJ INSPIRACJI

image_pdfimage_print

 

Wraz z nadejściem wiosny wszystko budzi się do życia. Rośliny zachwycają swoją świeżością, słońce odważniej wygląda zza chmur i hojnie obdarza nas swoim ciepłym dotykiem.

 

Wraz z nadejściem wiosny wszystko budzi się do życia. Rośliny zachwycają swoją świeżością, słońce odważniej wygląda zza chmur i hojnie obdarza nas swoim ciepłym dotykiem.

Taka pogoda za oknem na pewno wprawia w dobry nastrój, ale także z całą pewnością… nie sprzyja koncentracji na lekcji. A cóż dopiero, kiedy na języku polskim trzeba stworzyć dłuższą wypowiedź pisemną? Prawdziwa męka! Na szczęście na wszystko można znaleźć sposób.

Uczniowie wybrali się w poszukiwaniu twórczych inspiracji na wędrówkę. Nie musieli iść daleko – wspaniała łąka znajduje się przecież w pobliżu szkoły. Nikt nie został poinformowany, co jest ostatecznym celem wyprawy. Uczniowie wiedzieli tylko, że mają zabrać ze sobą kartkę i coś do pisania, by mogli notować wszystko, co wyda im się interesujące i warte zapisu. Na chwilę zamienili się w uważnych i wnikliwych badaczy natury. Kiedy udało się dotrzeć na łąkę, musieli wykonać kolejne zadanie. Znaleźć sobie swój  skrawek terenu – własną grządkę, na której zobaczyli coś wyjątkowego, co przykuło ich uwagę. Rozpoczęła się pełna radości bieganina i walka o najlepsze miejsce. Czasem trzeba było pokonać niespodziewane przeszkody, ale chyba było warto… W drodze powrotnej uczniowie dzielili się wrażeniami i uzupełniali notatki.

Kolejna lekcja języka polskiego odkryła tajemnicę. Wykorzystując prywatne zapiski, trzeba było stworzyć opowiadanie o przeżyciach i przygodach w czasie odbytej wcześniej „wyprawy badawczej”. Można było oczywiście wprowadzać elementy fantastyczne i nadprzyrodzone. Dzięki temu znalezione przedmioty i rośliny zostały wyposażone w magiczne właściwości. Natomiast zwyczajne zdarzenia stały się mrożącymi krew w żyłach i niebezpiecznymi przygodami. Nie brakowało również pięknych opisów.

Uczniowie kolejny raz pokazali, że ich wyobraźnia to wielka siła. Oby przekonali się również, że tworzenie świata piórem i słowem może być wspaniałą przygodą!

Renata Pałka

źródło: Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi w Przytocznej