XV Sesja Rady Gminy Przytoczna

image_pdfimage_print

15 grudnia 2011 r. podczas XV Sesji Rady Gminy Przytoczna, kapituła przyznała tytuł „Społecznika Roku” Pani Henryce Żuk. Laureatka otrzymała statuetkę wyrzeźbioną przez Pana Jerzego Kopeć oraz upominek. Tytuł nadawany jest ludziom aktywnym społecznie, otwartym na świat i bezinteresownym w swoich działaniach.

Radni Gminy Przytoczna podziękowali za pracę na rzecz lokalnej społeczności oraz współpracę  Dyrektorowi GZKM Panu Henrykowi Lobie, który przechodzi z dniem 31.12.2011 r. na zasłużoną emeryturę.

Galeria zdjęć z sesji

 

Wniosek złożony na Społecznia Roku 2011

 Członkowie Klubu Seniora ,,Feniks” w Przytocznej zgłaszają do konkursu  na Społecznika Roku 2011 – przewodniczącą panią Henrykę Żuk.

 Jest ona z zawodu nauczycielką, polonistką, obecnie na emeryturze. Przepracowała w swoim zawodzie 43 lata. Była wysokiej klasy pedagogiem. Zdobyła tytuł nauczyciela dyplomowanego, metodyk języka polskiego w powiecie międzyrzeckim, czynny egzaminator w zakresie przedmiotów humanistycznych.

 Zawsze pracowała społecznie, zarówno w szkole jak i w środowisku. Jej uczniowie zdobywali tytuły finalistów i laureatów konkursów polonistycznych, ortograficznych, recytatorskich  i teatralnych. Przez wiele lat była opiekunem szkolnej gazetki ,,Na luzie”, korektorem w ,,Przytoczniaku”, współredagowała jeden z folderów gminy. Przygotowywała programy na dożynki gminne i imprezy środowiskowe, spektakle teatralne, programy artystyczne w Domu Kultury. Członek sztabu WOŚP , juror konkursów recytatorskich, inicjator gminnych konkursów ortograficznych ,,Złote Pióro”.

 Od prawie pięciu lat jest przewodnicząca Klubu Seniora ,Feniks”, który działał sporadycznie od 2001 r. W 2007r. Przygotowała regulamin i zarejestrowała działalność Klubu                                      w Starostwie Powiatowym w Międzyrzeczu. Zajęcia odbywają się co 2 tygodnie. Są zaplanowane i starannie przygotowane. Odbyły się liczne spotkania z ciekawymi ludźmi, m.in. psychologiem, podróżnikiem, dziennikarzem, pisarzem, itp.

 Poza tym grupa wyjeżdża do kina, teatru, na jednodniowe i dłuższe wycieczki.- Pniewy, Kórnik, Rogalin, Sieraków, Pszczew, Międzychód, Toruń, Ciechocinek, Warszawa, Kraków. Organizowane są obchody Dni Seniora, kolacje wigilijne, urodziny Klubu, zabawy karnawałowe, mikołajki, zajęcia artystyczne i sportowe.

 Bardzo dobrze współpracuje z władzami samorządowymi, Gminnym Ośrodkiem Kultury, a grupa wokalna uświetnia swoimi występami gminne imprezy.

 Dzięki jej zaangażowaniu ludzie starsi na terenie gminy Przytoczna po raz pierwszy mają swoją prężnie działającą organizację, mogą pokazać się w środowisku. Uświadamiają społeczności lokalnej, że człowiek w starszym wieku ma swoje potrzeby, może być aktywny, realizować swoje pasje i marzenia i nie pozwala zepchnąć się na marginesie życia. Starzy ludzie w naszym kraju żyją często w głębokim cieniu. Dzieje się tak zwłaszcza w małych środowiskach, gdzie emeryt funkcjonuje w domu, spychany do funkcji służącego. Dzięki bogatej ofercie zajęć zaplanowanych przez przewodniczącą Henrykę Żuk, człowiek stary czuje się ważny, dowartościowany i szczęśliwszy.

 W roku 2011 przewodnicząca  dołożyła, jak co roku, wszelkich starań, żeby seniorzy atrakcyjnie i miło spędzili czas, żeby nie żyli w samotności i marazmie.

 Odbyły się liczne, ciekawe zajęcia, spotkania, a także wyjazdy – wycieczka na plantację tulipanów w Chrzypsku, pięciodniowy wyjazd śladami Jana Pawła II ( Kraków, Wadowice, Zakopane i inne), rajd do kapliczki w Rokitnie, powitanie wiosny nad jez. w Przytocznej, wyjazd do Teatru Muzycznego w Poznaniu, nawiązanie współpracy z Domem Seniora w Rokitnie, tradycyjna zabawa karnawałowa, rocznica powstania Klubu, Dzień Seniora. Grupa śpiewająca razem  z przewodniczącą wzięła udział w dożynkach gminnych i akcji charytatywnej ,,Pomóż Ninie”.

 Dzięki zaangażowaniu i kulturze osobistej przewodniczącej Henryki Żuk, w Klubie panuje miła, zdrowa i przyjemna atmosfera.

 W tym roku do grupy liczącej czterdzieści osób dołączyli nowi członkowie z Przytocznej i Dębówka.

 W środowisku coraz częściej mówi się o działalności Klubu, a więc o możliwości atrakcyjnego spędzenia czasu wolnego. Świadczy o tym frekwencja na zajęciach, bo członkowie klubu rzadko opuszczają spotkania.

 Przewodnicząca Henryka Żuk zasługuje  naszym zdaniem na to, aby uzyskać tytuł Społecznika Roku 2011, ponieważ bezinteresownie poświęcając swój wolny czas, prowadzi Klub dla takiej grupy ludzi, która często była wykluczona z aktywności, nikt się z nią nie liczył, żyła w cieniu społeczności lokalnej, a nawet rodziny. Dzięki dobrze  prowadzonej działalności grupa ta  zyskała znaczenie i ma możliwość w ostatnich latach życia realizować się, przeżywać chwile radości.

 A oto wypowiedzi niektórych członków Klubu:

 –        ,, Przewodnicząca to osoba ze zmysłem organizacyjnym i kreatywna. Potrafi pokierować zespołem ludzi starych i samotnych”

 –        ,, Do konkursu zgłaszamy panią Henrykę Żuk za operatywną działalność w Klubie, za miłe podejście , umiejętność organizowania wycieczek i innych imprez wewnętrznych Klubu”

 –        ,, Zgłaszam do konkursu na Społecznika Roku 2011 przewodniczącą Henrykę Żuk, ponieważ angażuje się  mocno w działalność Klubu, dba o dobro całej grupy, służy chętnie pomocą, dla każdego otwarta, wyrozumiała i sprawiedliwa. Jest dobrze zorganizowana i przewidująca.”