ZAMARZNIĘTE AKWENY WODNE TO OGROMNE NIEBEZPIECZEŃSTWO

image_pdfimage_print

O tym, jak niebezpieczny jest lód na akwenach wodnych pokazała dzisiejsza akcja ratunkowa.

 

Zaledwie kilka mroźnych dni sprawiło, że akweny wodne pokryła bardzo cienka warstwa lodu, przysypana białym puchem. Jak się okazało podczas dzisiejszej akcji ratunkowej jest ona bardzo zdradliwa, a próba wejścia na nią może zakończyć się dramatem. Kilka minut po czternastej, strażacy dostali wezwanie do sarny znajdującej się na środku zbiornika wodnego w miejscowości Dębówko. Na miejscu niebawem były dwa zastępy straży z OSP Przytoczna i PSP Międzyrzecz. Mimo doskonałego wyszkolenia ratowników i najnowocześniejszego sprzętu do przeprowadzania tego rodzaju zadań akcja pokazała, jak trudno nieść pomoc przy tak cienkiej warstwie lodu. Specjalistyczne sanie kruszyły zamarzniętą pokrywę jeziora, co w znaczny sposób wydłużyło dotarcie ratowników do wycieńczonego zwierzęcia. A przecież w takich sytuacjach o naszym życiu decyduje każda sekunda. Aż trudno pomyśleć gdyby w wodzie był człowiek, który w  tak niskiej temperaturze ma zaledwie kilka minut na przeżycie. Pamiętajmy, że najnowocześniejsze wyposażenie naszych jednostek nie jest w stanie uchronić naszego zdrowia i życia jeśli zabraknie nam rozsądku.

Niech to dzisiejsze wydarzenie będzie przestrogą dla nas wszystkich. Pamiętajmy, jak ogromnym niebezpieczeństwem jest przebywanie na zamarzniętych akwenach wodnych.

NIE WCHODŹMY NA LÓD – SZANUJMY NASZE ŻYCIE!!!

Uratowane zwierze trafiło pod opiekę leśniczego a następnie lekarza weterynarii. Oby to była ostatnia tego rodzaju akcja naszych dzielnych strażaków.