ZDROWIE – CENNY PREZENT NA DZIEŃ KOBIET

image_pdfimage_print

Drogie Lubuszanki, 8 marca obchodzimy Wasze święto. Dzień Kobiet to okazja, aby pomyśleć o sobie. 

 

   Drogie Lubuszanki, 8 marca obchodzimy Wasze święto. Dzień Kobiet to okazja, aby pomyśleć o sobie. Nie chodzi tu o wygląd, czy zakup ubrań. Chodzi o Wasze zdrowie. Pomyślcie, o wykonaniu bezpłatnych badań profilaktycznych. Zdrowa dziewczyna, żona, mama i babcia, to zdrowa rodzina!

Może następnym razem…

Z jednej strony chcemy żyć dla bliskich, dbać o nich, a z drugiej zapominamy o rzeczach najważniejszych – o swoim zdrowiu. Zbyt często traktujemy swój organizm jakby był dodatkiem do naszego życia, a nie podstawą naszego istnienia. Drogie Lubuszanki, może to jest właśnie ten czas, kiedy trzeba przestać myśleć „życzeniowo”, że „jakoś się uda”, że „następnym razem znajdziemy czas” i pomimo nadmiaru obowiązków, lęku przed badaniem  i jego wynikiem, wykonać je i dać sobie szansę na zdrowe i bardziej świadome życie- zachęca i przekonuje lek. med. Mariusz Stępień,  kierownik  Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Populacyjny Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy w Gorzowie Wlkp.

Niezbyt często mamy okazję zrobić coś dla siebie. Dzień Kobiet skłania do refleksji o własnym samopoczuciu, wyglądzie, a przede wszystkim zdrowiu. Jeśli do tej pory brakowało Wam czasu na wykonanie badań profilaktycznych, warto o nich pomyśleć właśnie w tym dniu. Z pewnością reszta domowników zrozumie, jeśli udacie się  do ginekologa, a w domu nie będzie ciepłego obiadu. Może wybierzecie się za to na rodzinny posiłek do restauracji. Zdrowie jest przecież ważniejsze, niż cała lista domowych obowiązków.

Co nieco o programie

Populacyjny Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy skierowany jest do kobiet w wieku 25-59 lat, aktualnie objętych powszechnym ubezpieczeniem zdrowotnym w NFZ. To one otrzymują raz na 3 lata imienne zaproszenie do gabinetu ginekologicznego (etap podstawowy Programu) w celu wykonania badania cytologicznego. Każda kobieta uczestnicząca w Programie ma zapewnioną kompleksową i wieloetapową opiekę medyczną:

• w przypadku podejrzenia nieprawidłowego wyniku badania cytologicznego w etapie diagnostycznym pacjentka jest kierowana na powtórne badanie cytologiczne lub do placówki etapu pogłębionego na badanie kolposkopowe wraz z biopsją, czyli pobraniem celowanych wycinków z tarczy szyjki macicy oraz wyłyżeczkowaniem kanału szyjki i ewentualnie jamy macicy;
• w przypadku potwierdzenia diagnozy pacjentka kierowana jest do leczenia na oddział onkologiczny.

Bez obaw!

Nie ma się czego bać! Badanie trwa kilka minut, jest bezbolesne. – Gdy kobieta zgłosi się za późno, z zaawansowanymi powikłaniami, nie możemy zrobić nic poza uśmierzaniem bólu. Pacjentki wtedy żałują, że nie pomyślały o profilaktyce wcześniej. Zawsze było coś na głowie, coś innego do zrobienia, często krył się za tym lęk. Niepotrzebnie – podkreśla specjalista ginekolog Mariusz Stępień.

Adresy gabinetów wykonujących bezpłatną cytologię znajdziecie tutaj:

http://wok-lubuski.pl/news/view/50.html

Specjaliści z Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Populacyjny Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy w Gorzowie Wlkp. będą udzielać porad i przekazywać materiały informacyjne także podczas jubileuszowej konferencji kobiet pod hasłem ,,Ewa i Adam – to nie ja byłam Ewą…”, która odbędzie się 7 marca w Filharmonii Gorzowskiej. W jej ramach organizatorzy zaplanowali m.in. wystawy, koncerty, pokazy mody, wykłady. Poza tym przewidziano stoiska promocyjne takich instytucji i podmiotów, jak np. Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, Wojewódzki Ośrodek Koordynujący Populacyjny Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy, Wojewódzka Poradnia Onkologiczna – Program Nowotworów, Lubuskie Stowarzyszenie Na Recz Kobiet „Baba” w Zielonej Górze, Powiatowy Urząd Pracy w Gorzowie.

Organizatorem konferencji jest Fundacja Czysta Woda: www.fundacjaczystawoda.pl

Czekamy na Was Drogie Panie!

Z życzeniami zdrowego, radosnego i spokojnego życia – Wojewódzki Ośrodek Koordynujący Populacyjny Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy w Gorzowie Wlkp.